Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 12-05-03, 18:43
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Για το φωτισμό έχεις δίκιο. Μάλλον με τα μαθηματικά δεν τα πάω και πολύ καλά... Έχω 1Watt για κάθε 4 λίτρα και όχι 4Watt για κάθε ένα λίτρο. Ας το προσπεράσουμε όμως αυτό.
Ο τελευταίος δίσκος που πήρα είναι ο συγκεκριμένος red pigeon πριν κανένα μήνα περίπου. Από το Μάκη τον πήρα αλλά δε ξέρω αν η συγκεκριμένη παραλαβή ήταν από το γερμανό εκτροφέα γιατί 15 μέρες πριν κάνει παραλαβή μου είπε ότι ο γερμανός μπορεί να του στείλει μόνο tirquoise και red malboro και πως θα έψαχνε να φέρει από αλλού δίσκους. Πάντως τους είχε σε pH 6.8 για αυτό το κρατώ και εγώ σταθερό στο 6.8.
Για αγωγιμότητα μια φορά που του πήγα νερό για να μου κάνει τη μέτρηση με το αγωγιμόμετρο και είχα 350μs μου είπε ότι είναι πολύ καλό. Λες η αλλαγή στο χρώμα να οφείλεται στην αγωγιμότητα; Αν δεν κάνω λάθος όμως η αγωγιμότητα σχετίζεται με τη γενική σκληρότητα. Και επειδή παντού διαβάζω ότι οι δίσκοι χρειάζονατι πολύ μαλακό νερό για αυτό και εγώ κρατώ το GH τόσο χαμηλό. Κάπου μάλιστα διάβασα πως ακόμα και αν αγοράσουμε δίσκους από κάποιο εκτροφέα που τους έχει σε σχετικά ψηλή σκληρότητα δεν υπάρχει πρόβλημα να μαλακώσουμε σταδιακά το νερό αφού είναι είδος που από τη φύση του ζει σε μαλακά νερά. Τη θερμοκρασία αρχικά την είχα στους 30βαθμούς αλλά μετά την έριξα στους 28 για να έχω το περιθώριο κατά τη διάρκεια κάποιας θεραπείας να την ανεβάσω λίγο.
Οι δίσκοι είναι περίπου 10cm ίσως και λίγο μεγαλύτεροι οπότε πιστεύω πως ξεπέρασαν τη φάση που χρειάζονται αρκετό ασβέστιο για ανάπτυξη υγιούς σκελετού.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01501 seconds with 11 queries