Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 28-04-10, 01:00
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο λαμπες εγω εχω κρατησει αυτην την εργοστασιακη (15 watt) αν και με τη cuba καλο θα εκανε αλλη μια! Οπως και να εχει με moss και μη απαιτητικα φυτα ... δεν ειναι αναγκη να εχουμε ιδιαιτερα ισχυρο φωτισμο!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι ομως Γιωργο...απ οτι παρακολουθω στα ξενα sites σχετικα με τα Vivarium, οι moss οταν ειναι emmersed λεγεται οτι απαιτουν καλο φωτισμο- οχι για να επιβιωσουν, αλλα για να αναπτυχθουν σωστα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου ελεγε ο Αντωνης οτι ειναι πιο δυσκολες οι moss σε vivarium ...

Είπα του Γιώργακη να δώσουμε βάση στην cuba σε αυτό το viv. και όχι στα moss αφού η cuba είναι το κυρίως φυτό του vivarium. Οπότε του πρότεινα να μην βάλουμε πολλά moss γιατι μπορεί να χαλάσουν δεν είναι και η εποχή τους… και αν χρειαστεί και δούμε ότι κάτι δεν πάει καλά με τον φωτισμό και την cuba παίρνει και άλλη λάμπα και θα κάνει το φυτό να τρέχει…αλλα μπορεί να τα παίξουν οι moss (με το πολύ φως).
Τώρα στο θέμα moss και φωτισμός πιστεύω πως ο λόγος που χρησιμοποιούν τον υψηλό φωτισμό για τις moss είναι πιθανόν για να αναπτύξουν πιο γρήγορα τις moss (για διαγωνισμούς , παρουσιάσεις ποιος ξέρει..) διότι όπως γνωρίζεις και εσυ Αλεξ έχουν και αυτά τον κύκλο ζωής τους σε emersed μορφή …Αλλά αν το καλοσκεφτούμε οι φίλτατοι του εξωτερικου έχουν και τον ανάλογο τεχνικό εξοπλισμό για να δημιουργούν υγρασία και να ισορροπούν το όλο σύστημα χωρίς να καίγονται η να χαλάνε οι moss .
Σε συστήματα όπως τα δικά μας τα οποία δεν είναι πλήρες εξοπλισμένα με τεχνητές βροχές, mist maker, μετρητές υγρασίας κλπ. δηλαδή η υγρασία δεν είναι αρκετή και δεν μπορούμε να την κρατήσουμε σταθερή, πιστεύω ότι δεν είναι κατάλληλες οι moss σε υψηλό φωτισμό. Από προσωπική εμπειρία πιστεύω πως το πολύ φως μπορεί να τα κάψει π.χ. εχασα ένα κομμάτι plagiomnium trich. ξεχνώντας απλά το φώς αναμμένο παραπάνω ώρες από την συνηθισμένη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01653 seconds with 11 queries