Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 08-01-15, 00:14
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν...Σ Υ Γ Χ Α Ρ Η Τ Η Ρ Ι Α !!!!1

Για την προσπάθεια κια τις παρατηρήσεις σου.
Η τελευταία διαμόρφωση που έχεις κάνει είναι όλα τα λεφτά.
Τις ανεμώνες μην τις φοβάσαι από απόψεως φαγητού. Ιδιαίτερα οι viridis που είναι και φωτοσυνθετικές οπότε την βγάζουν και αλλιώς.
Το κεφαλόπουλο βγάλτο...χθες !!!
Η χειλού μπορεί να μείνει για λίγο ακόμη και μόνο αυτή..ΑΥΣΤΗΡΑ !!!
Από φύκη μην νομίζεις ότι μπορεί να ευδοκιμήσουν και πολύ εκτός από το κομμάντο την caulerpa. Θηρίο μοναχό.....Πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις σου γι'αυτήν.
Οι ερημίτες κάνουν γενικώς καλό στο ενυδρείο καταναλώνοντας ότι περισεύει από όλους τους άλλους. από φαγητό έως.....τα περιττώματά τους. Είναι οι καθαριστές γενικά. Βέβαια μην το παρακάνεις σε μέγεθος, γιατί τότε είδες και μόνος σου τα αποτελέσματα.....
Μπορείς να κάνεις ένα μικρό διαμαντάκι πειραματιζόμενος στο ενυδρείο σου, πάντα σε λογικά πλαίσια...

Όσο για τον φίλο παραπάνω.....το Μεσογειακό είναι θαλασσινό ενυδρείο αλλά μπορεί και να γίνει reef , εφόσον σε αυτό ζουν είδη συγγενικά με τα κοράλλια (όπως οι ανεμώνες) ή και κοράλλια.
Τότε ανήκει στην κατηγορία των NPS (Μη φωτοσυνθετικά) reef ενυδρείων κρύου νερού και είναι από μόνα τους μια ιδιαίτερη και συναρπαστική κατηγορία......

Καλή συνέχεια και ενημέρωνέ μας για τος παρατηρήσεις και διαπιστώσεις σου..
Σε ευχαριστώ πολύ Samian, ειδικά από εσένα με το πανέμορφο ενυδρείο που έχεις, που ήσουν αποκλειστικά η αφορμή να ξεκινήσω διάβασμα και δοκιμές πριν περίπου ένα χρόνο...
Το κεφαλοπουλάκι αν και πολύ κινητικό που μου αρέσει θα επαναπατριστεί το ΣΚ αυτό!! Μάλλον το ίδιο και η χειλού, θα κοιτάξω για καμιά μικρότερη..
Τα φύκια τα θέλω πολύ για το ενυδρείο Δεν ξέρω, μου αρέσουν πολύ και δεν έχω στο μεγάλο μου, μόνο στο μικρό έχω δοκιμάσει, αλλά θα προσπαθήσω και στο μεγάλο που έχω 10cm άμμο και μπορώ να βρω κομμάτια με τεράστιες ρίζες και θα ενημερώσω..
NPS... απίστευτα κοράλια, πιο όμορφα από τα φωτοσυνθετικά κατά την γνώμη μου, αλλά δυσκολότερη πιστεύω συντήρηση, διατροφή κλπ...
Αν κρίνω και από το ενυδρείο σου και τα δικά μας δεν πάνε πίσω!!
θα ήθελα σε παρακαλώ πολύ τις συντεταγμένες του σημείου που τα "μάζεψες" να βουτήξω από ένα αεροπλάνο Αν το βάθος είναι πάνω από 4-5 μέτρα, άσ' το, μη μου πεις
Στις θάλασσες προς Ηλεία, Αχαΐα μεριά να υποθέσω οτι δεν υπάρχουν ε?
θα παρουσιάσω προσεχώς (ελπίζω) και το 400άρι...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01770 seconds with 11 queries