Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 04-06-04, 03:41
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

George-A, η δεύτερη πρόταση ήταν ζήτημα προς επίλυση εδώ και καιρό - και γω κουραζόμουν να γράφω συνέχεια τα ίδια νούμερα - έχει ήδη ενσωματωθεί (στην επόμενη έκδοση...όπως πάντα οι "δημιουργοί" και οι "δοκιμαστές" προγραμμάτων είναι "ένα βήμα πιό μπροστά" από τους "τελικούς χρήστες" )
Η πρώτη είναι εξαιρετική ιδέα ! θα ενσωματωθεί στο πρόγραμμα πάραυτα.

Για τα λιπάσματα όμως, υπάρχει το εξής πρόβλημα :
Εστω, όπως λες, ο Chuck "δίνει" 5ml =1 tsp. Αν χρειαζόμαστε 2 ml, πως θα υπολογίσουμε πόσο είναι τα δύο πέμπτα του κουταλακιού ?
Επίσης, όλα τα λιπάσματα δεν έχουν το ίδιο βάρος. Ας πούμε οτι 1 ml λίπασμα "Α" ζυγίζει 3 γραμμάρια και 1 ml λίπασμα "Β" ζυγίζει 2 γραμμάρια. Αν βασιστούμε στον όγκο, θα έχουμε λάθος αποτέλεσμα.

Ο υπολογισμός λιπασμάτων βασίζεται (ή είναι κλεμμένος αν θες) από το πρόγραμμα του Chuck. Δυστυχώς, η καλύτερη ακρίβεια επιτυγχάνεται υπολογίζοντας γραμμάρια.Είναι τεράστιο πρόβλημα να σου λέει το πρόγραμμα οτι θες πχ 3,5 γραμμάρια και η ζυγαριά που έχω εγώ τουλάχιστον, έχει ακρίβεια ενός γραμμαρίου. Αρα, πόσο να βάλω? λίγο παραπάνω από τρία και λίγο παρακάτω από τέσσερα ? ότι και να κάνω δεν πρόκειται να πετύχω αυτό που θέλω.
Ενας καλύτερος τρόπος είναι το διάλυμα. Βάζω πχ 50 γραμμάρια σε ένα λίτρο νερό και μετά με μια σύριγγα παίρνω την απαιτούμενη ποσότητα... αλλά και πάλι δεν είναι ότι καλύτερο.

Στα λιπάσματα είναι η μεγαλύτερη αδυναμία του προγράμματος - γιατί δεν βρήκα τρόπο να "μεταφράσω" πχ 1,68 γραμμάρια σε 10 ml ας πούμε που είναι εύκολο να το κάνει ο οποιοσδήποτε.

Συνεπώς, κάτι τέτοιο παραπέμπεται στις καλένδες, μέχρι να βρεθέι τρόπος -εύκολος τρόπος- να υπολογίζονται τα λιπάσματα

------

Γιάννη, αν έχεις κάτι καλύτερο για τα λιπάσματα, με ενδιαφέρει πολύ !. Σιγά-σιγά άρχισε να "γεμίζει" πρασινάδα το ενυδρείο μου, οπότε πρέπει να "φτιαχτώ" και σε αυτόν τον τομέα.
Στείλε μου ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το excel που έκανες ! (αν θέλεις... )
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01564 seconds with 11 queries