Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 08-02-18, 10:31
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Σε γενικές γραμμές το στήσιμο δεν έχει αλλάξει. Βέβαια έχουν αφαιρεθεί κάποιες ρίζες (ήταν υπερβολικά πολλές) και οι περισσότερες πέτρες. Θα βγάλω και μια πανοραμική.


Οι ρίζες όπως έχουν τοποθετηθεί (προς τα πάνω τα κλαδιά), πέραν του οπτικού αποτελέσματος –το οποίο με ικανοποιεί πάρα πολύ- δημιουργεί κρυψώνες και «περιοχές» για τους δίσκους.


Όσον αφορά τους συγκάτοικους, γνωρίζω ότι υπάρχουν διάφορες απόψεις. Παρόλα αυτά η θερμοκρασία είναι 28C και αν χρειαστεί οτιδήποτε υπάρχει καραντίνα. Προσωπικά το οπτικό αποτέλεσμα που δίνουν τα κοπαδόψαρα σε ένα ενυδρείο είναι ασύγκριτο, οπότε οι όποιες παραχωρήσεις γίνονται εύκολα.


Με τα ψάρια που φαίνονται στις παλιότερες φωτογραφίες, έπαθα μεγάλη ζημιά. Από αυτά τα ψάρια που είχαν μπει στο ενυδρείο πριν ενάμιση χρόνο περίπου έχουν απομείνει μόνο τέσσερα. Στις καλοκαιρινές διακοπές λοιπόν (όπως πάντα συμβαίνει) έγινε αστοχία υλικού. Είχα βάλει μια IP κάμερα αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω από την αρχή τι συνέβαινε. Ένα βράδυ λοιπόν παρατήρησα (πάντα μέσω της κάμερας) κάποια ψάρια σχετικά ψηλά προς την επιφάνεια. Κάτι ψιλιάστικα και είπα σε συγγενικό μου πρόσωπο να πάει να δει. Όμως από λάθος συνεννόηση δεν είχε τα κλειδιά και έτσι δεν μπόρεσε να μπει στο σπίτι.
Την επόμενη μέρα το πρωί βλέπω ένα ψάρι νεκρό να επιπλέει. Τακτοποιώ κάποιες εκκρεμότητες και φεύγω άρον άρον. Όταν έφτασα το βράδυ και μετά από 4 ώρες ταξίδι, ζούσαν μόνο 6 ψάρια και τελικά τα δυο από αυτά δεν άντεξαν. Με αλλαγές νερού 1000% και διάφορες άλλες ενέργειες έσωσα αυτά τα 4 ψάρια. Έκατσα μόνος στο σπίτι ακόμα 2 ημέρες με συνεχές αλλαγές σταθεροποίησα το ενυδρείο και επέστρεψα στην οικογένειά μου στο χωριό, που κάναμε διακοπές. Έκανα 800 χιλιόμετρα συνολικά.
Έγραψα όλα τα παραπάνω για να έρθω στο παρόν. Έβαλα πριν από 5 μήνες περίπου 10 μικρά δισκάκια, οπότε μιας και αφού νομίζω ότι όλα αυτά που γλύτωσαν είναι αρσενικά και τα υπόλοιπα είναι ακόμη μικρά, δεν υπάρχουν «έρωτες»…
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01585 seconds with 11 queries