Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 25-10-16, 10:57
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Δεν έχω βαμβάκι στο φίλτρο, αλλά νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στο τί ενοούμε φυσαλίδα! Επειδή δεν έχω αντεπίστροφο, παρατήρησα ότι μπαινοβγαίνει νερό μέσα στο ντιφούσερ αυξομειώνοντας αντίστοιχα το μέγεθος της φυσαλίδας! Αρα από ότι φαίνεται με τη παρούσα κατάσταση χωρίς αντεπίστροφο ή φυσαλίδα αλλάζει δραματικά σε μέγεθος κάνοντας μάλλον άνευ νοήματος τη συζήτηση για φυσαλίδες ανά δευτερόλεπτο. Η δικιά μου φυσαλίδα είχε μήκος περίπου 1,5 cm προχτές και μόλις ξαναέβαλα το σωληνάκι χτές που έφυγε από το ντιφούσερ είχε μήκος μόλις .5cm! Aρα η συζήτηση για φυσαλίδες, από ότι κατάλαβα, είναι μάλλον , άνευ πραγματικού νοήματος και απολύτως σχετική! Ϊσως ένας μετρητής CO2 είναι η πραγματική λύση για να ξέρουμε πόσο πραγματικά co2, μπαίνει στο ενυδρείο, όπως μου υπέδειξαν, εδώ στο forum, αλλά ...δε ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό και πρέπει να το ψάξω!
Το φίλτρο στο οποίο ''ρουφιέται'' το Co2 σε ποσοστό περίπου 70%, είναι JBL Crystal E 1901 Greenline, με τα εργοστασιακά του υλικά χωρίς βαμβάκι, αλλά νομίζω ότι το πρόβλημα, ήταν στο μέγεθος της φυσαλίδας, άρα στην υπερβολική ποσότητα διοξειδίου που απελευθέρωνα στο ενυδρείο, κάτι που φαινόταν και δια γυμνού οφθαλμού! Λόγω ασχετοσύνης, ίσως δεν έχω εγκαταστήσει σωστά το Co2 και πρέπει και αυτό να το ψάξω, αρχίζοντας με το αντεπίστροφο, το μέγεθος της φυσαλίδας, αλλά και μία πιο αντικειμενική μέτρηση του Co2.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01478 seconds with 11 queries