Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 26-03-16, 10:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ας ξεκινήσουμε με τα καλά τεστ
αυτά είναι της API JBL SALIFERT κλπ, λιγο πολύ καλά είναι όλα, της AQUILI έχω ακούσει προβληματάκια και είναι τα πιο φθηνά.
Από εκεί και πέρα είναι ο τρόπος χρήσης τους, τα πιο πολλά έχουν και σκόνες για αντιδραστήριο που δεν είναι και τόσο εύκολο.
Προσωπικά δουλεύω της API, από τα πιο αξιόπιστα αλλά έχουν ακριβό αρχικό κόστος, αλλά μακροπρόθεσμα είναι πιο οικονομικά γιατί βγάζουν πιο πολλά τεστ , και αν κάνεις αναλογίες σταγόνες με ποσότητα νερού μπορείς και να διπλασιάσεις ή να τριπλασιάσεις ή ακόμα παραπάνω τα τεστ, και δεν έχουν και σκόνες. Η αναλογία σταγόνες με νερό που λέω , είναι πως ενώ για 5 ml νερό προς έλεγχο βάζεις 10 σταγόνες τεστ, μπορείς να βάλεις 3 ml με 6 σταγόνες , 2 ml νερό και 4 σταγόνες ή και ακόμα 1 ml με 2 σταγόνες. Το τελευταίο κάνω συνήθως για ενδεικτικές τιμές νιτρικών γιατί θέλω τα νιτρικά μου πάντα να είναι κάτω από τα 20ppm, αν έχω κάποια αμφιβολία κάνω με περισσότερες σταγόνες αναλογία. Οπως βλέπεις με αυτό το τρόπο μπορούν τα τεστ να σου κρατήσουν 2-3 χρόνια και μπορεί ακόμα να λήξουν χωρίς να τα έχεις τελειώσει. Μπορείς επίσης να τα βρεις και στο EBAY με τιμή φθηνότερη από ότι έχουν τα άλλα τα φθηνά εδώ.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01319 seconds with 11 queries