Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 18-02-10, 17:35
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kristina Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω και εγω για το χρυσοψαρο μου...

Εχω ενα μικρουλι χρυσοψαρακι μαλλον fantail, με σταθερο μηκος περιπου 2cm και ολικο περιπου 3,5cm.
Το εχω σχεδον εναν μηνα, αλλα πριν δυο εβδομαδες εμφανησε μαυρα στιγματα ακανονιστου σχηματος στο δερμα στην βαση του ραχιαιου πτερυγιου (οχι πανω στο πτερυγιο). Οι μουτζουρες αυτες μεγαλωσαν αλλα πολυ λιγο, και δεν εχουν επεκταθει σε αλλο μερος του ψαριου.

Απο την αρχη που το πηρα, ειχε στο αριστερο πλευρικο πτερυγιο μια μαυρη λωριδα παραλληλα των ακτινων του πτερυγιου, οπως και στο δεξι απ τα δυο ουραια πτερυγια.

Τι μπορει να ειναι?

Α, να σημειωσω οτι κατα τα αλλα δεν παρουσιαζει καποιο συμπτωμα ασθενειας, τρωει οπως παντα, ειναι κινητικο και αναπνευει φυσιολογικα.
Θα ήταν καλύτερα αν άνοιγες ένα δικό σου θέμα στην κατηγορία αυτή.

Επίσης, θα ήταν σίγουρα καλύτερα αν ανέβαζες φωτογραφία του συγκεκριμένου ψαριού, ώστε να είμαστε σε θέση να μιλήσουμε εκ του ασφαλούς.
Εντούτοις όμως, στα χρυσόψαρα γενικότερα είναι συνηθισμένο θέμα οι αλλαγές χρωμάτων (εμφάνιση, εξαφάνιση χρωμάτων ή και αλλαγή στους σχεδιασμούς στο σώμα τους). Οι λουρίδες στα πτερύγια φαίνεται να παρουσιάζουν ένα τέτοιο ενδεχόμενο.
Οριμάζοντας το ψαράκι σου μπορεί να αλλάξει εντελώς.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01464 seconds with 11 queries