Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 04-07-05, 22:42
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Όταν χρησιμοποιείς απιονισμένο νερό με πολύ χαμηλή σκληρότητα πρέπει να προσθέσεις κάποια άλατα για να αναπληρώσεις τα ιχνοστοιχεία που απομακρύνθηκαν από το νερό. Τα άλατα είναι απαραίτητα για την σωστή ανάπτυξη των ψαριών ειδικά σε μικρή ηλικία όταν σχηματίζεται ο σκελετός τους.
Μια απλή και φτηνή λύση είναι να αναμιγνύεις το νερό από RΟ με νερό από τη βρύση, δεδομένου ότι το νερό της βρύσης είναι σκληρό. Τώρα αν όντως ισχύουν οι μετρήσεις που μας είπες στην περιοχή σου, τότε είναι μονόδρομος η προσθήκη αλάτων που θα τα αγοράζεις.
Νομίζω βγάζει η Aquarium Pharmaceuticals ένα προιόν που λέγεται electro right. Εγώ χρησιμοπιώ της JBL. Ανάλογα με το τι περιέχει το προιόν που θα αγοράσεις θα σου ανεβάζει τη GH ή την ΚΗ ή και τις δύο μαζί. Μπορείς βέβαια να προμηθευτείς από κάποιο κατάστημα με χημικά χημικές ουσίες σε σκόνη και να ετοιμάζεις εσύ το μίγμα που θα χρησιμοπιείς. Νομίζω κυκλοφορούν και άλατα που λένε ότι είναι ειδικά για δίσκους. Δεν το έψαξα αλλά ίσως εκτός από Ca, Mg, K, κτλ περιέχουν και άλλα στοιχεία που συναντώνται στα νερά του Αμαζονίου.
Εγώ χρησιμοποιώντας τα άλατα της JBL ανεβάζω τη GH κάπου στο 6-7 και την ΚΗ στο 3-4.
Πάντως πριν προχωρήσεις στην προσθήκη αλάτων σιγουρέψου για τις μετρήσεις στο νερό της βρύσης. Επαναλαμβάνω ότι μου φαίνεται λίγο απίθανο να έχεις τόσο μαλακό νερό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01476 seconds with 11 queries