Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 12-05-19, 20:38
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FoX36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με συγχωρείς αλλά, όταν κάτι το διαβάζεις για να πληροφορηθείς για συμπεριφορές και το διασταυρώνεις (όπως έκανα εγώ) με πάνω από 7-8 sites, ελληνικά και ξένα και ένα σωρό βιντεάκια στο youtube σχετικά με κιχλίδες, τότε μόνο μακακίες δεν πρέπει να θεωρείται.
Φίλε μου κι εμένα να με συγχωρείς αλλά υπάρχουν πολλά μέσα ενημέρωσης και το καθένα με την ποιότητα και την ακρίβεια των πληροφοριών που σου προσφέρει. Άλλος διαβάζει πχ τον Konings και άλλος την Espresso. Ο καθένας διαλέγει και παίρνει. Στο GAB πιστεύω/πιστεύουμε ότι προέχει η ευζωία των ζωντανών που φιλοξενούμε και αυτό δεν εξυπηρετείται με το να βάζουμε μαζί είδη από διαφορετικούς βιοτόπους και διαφορετικές απαιτήσεις μόνο και μόνο για να μετριάσουμε την "επιθετικότητα" (σε εισαγωγικά η λέξη γιατί δεν πρόκειται για επιθετικότητα αλλά για φυσιολογική συμπεριφορά δηλ. ορισμός περιοχής/διεκδίκηση θυληκών/ζευγάρωμα κλπ που επιζητούμε ως χομπίστες να διευκολύνουμε για να την παρατηρήσουμε) του ενός. Ακόμα κι αν είμασταν οι μοναδικοί που θα διαφωνούσαμε με την συγκατοίκηση ψαριών από την Ασία (οι φίλοι πιο πάνω σε παρέπεμψαν σε προφίλ που περιγράφουν τις ανάγκες τους) με ψάρια από την Malawi και πάλι θα χαρακτήριζα το ίδιο τις πληροφορίες που σε οδήγησαν σ΄αυτή την επιλογή.

Είναι μια "μέθοδος" που άλλους τους βρίσκει σύμφωνους και άλλους όχι.
Γνωρίζω πολλές "μεθόδους" που χρησιμοποιούν άνθρωποι που έχουν ψάρια στην κατοχή τους με τις οποίες διαφωνώ αλλά δεν μου πέφτει και λόγος γιατί δεν έχουμε το ίδιο χόμπι Να σου δώσω παράδειγμα για να καταλάβεις τι εννοώ πχ κάποιος διατηρεί και αναπαράγει ψάρια για να ταΐζει πχ τη γάτα του, άλλος για να διακοσμεί το σαλόνι του, κάποιος για να βλέπει να τρώει το μεγαλύτερο το μικρότερο κλπ Κι αυτοί ψαρο-ιδιοκτήτες είναι αλλά δεν είναι ενυδρειόφιλοι
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FoX36 Εμφάνιση μηνυμάτων
.......
Υπάρχουν άλλα ψάρια που να ταιριάζουν με τις κιχλιδες και να μπορούν να επιτελούν αυτό το έργο?
Αυτές οι κιχλίδες ταιριάζουν με κιχλίδες από τον ίδιο βιότοπο, σε σωστό αριθμό (χαρέμια), συμβατά είδη (για να αποφεύγονται υβριδισμοί), σε σωστά διαμορφωμένο ενυδρείο (τα προαναφερθέντα είναι πετρόψαρα) και σωστές παραμέτρους νερού. Αν τηρηθούν αυτά δεν χρειάζεται να αναζητάμε "μεθόδους". http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81725
Ελπίζω να βοήθησα και να μη παρεξηγήσεις το ύφος του γραπτού μου λόγου
..........................
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01812 seconds with 11 queries