Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 24-09-17, 16:13
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Θα συνεχίσω με τις απορίες μου.....

Το εσωτερικό φίλτρο είναι ένα Sobo WP3300B. Ο γνωστός που μου έδωσε το ενυδρείο μου το έδωσε έτοιμο με τα σφουγγάρια και έτσι δε το συναρμολόγησα εγώ. Έχω παρατηρήσει ότι στο 2ο θάλαμο τα σφουγγάρια έχουν ανέβει όλα ψηλά, κολλημένα το ένα με το άλλο. Έβγαλα το φίλτρο τα τακτοποίηση καλύτερα αλλά μόλις το ξαναέβαλα να δουλέψει ανέβηκαν πάλι. Ξέρετε γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό και αν είναι σοβαρό πρόβλημα. Επιπλέον μου φαίνεται ότι δε τραβάει τόσο αέρα όσο στην αρχή (το σωληνάκι του αέρα το έλεγξα και είναι οκ). Μήπως έχει πέσει η ροή λόγο των σφουγγαριών;

Ευχαριστώ
-------------------------
Επιπλέον θα ήθελα και κάποιες γνώμες για τη μελλοντική σύνθεση του ενυδρείου. Η αρχική σκέψη είναι να ξεκινήσω με platy και στη συνέχεια να προσθέσω cardinal tetra και corydoras venezuela black. Ωστόσο θα ήθελα μα βάλω και κάποιο μεγαλύτερο ψαράκι. Σκεφτόμουν pearl gourami αλλά μου είπαν ότι όταν μεγαλώσουν μπορεί να γίνουν επιθετικά. Το ίδιο και τα αγγελόψαρα. Έχω δει στο net και τα torpedo barb τα οποία όμως πρέπει να μπουν κοπάδι από ότι διαβάζω. Μια άλλη επιλογή που εμένα θα μου άρεσε πολύ είναι ένα albino rainbow shark αλλά καταλαβαίνω ότι και αυτή η επιλογή έχει ρίσκο.
Έχετε κάποια άλλη πρόταση για κάποιο μεγάλο που μπορεί να ταιριάξει με τα 3 είδη που ανέφερα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vlacs : 24-09-17 στις 16:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01417 seconds with 11 queries