Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 17-01-16, 17:19
chranagnostou Ο χρήστης chranagnostou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-05-2015
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Γεια σου Νικολέτα, πολύ όμορφο αποτέλεσμα! Να σου πω και εγώ τη γνώμη μου. Έχεις επιλέξει εύκολα φυτά, οπότε το dry start δεν είναι αναγκαίο, ίσα ίσα που μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα. Η θερμοκρασία του ενυδρείου σου λόγω χειμώνα είναι χαμηλή οπότε δεν θα έχεις την επιθυμητή ανάπτυξη. Επίσης τα φυτά σου με το καιρό θα περάσουν στην emersed μορφή τους, εκτός κ αν τα έχεις ήδη αγοράσει emersed, κάτι που τρώει χρόνο στην ανάπτυξη του φυτού. Το ίδιο θα γίνει όταν τα βυθισεις και περάσουν στην submerged μορφή τους. Άρα θα χάσεις χρόνο στην ανάπτυξη των φυτών σου. Όπως σου είπαν και τα παιδιά η dry start έχει νόημα σε γρασιδακια με μικρό ριζικό σύστημα, ώστε να ριζωσουν καλά. Όπως και να έχει η απόφαση είναι δική σου. Πάμε τώρα στο τι έχεις φτιάξει ήδη. Αποσο βλέπω έχεις περιοχές που είναι καλυμμένες από νερό, εκεί θα έχεις πρόβλημα λόγω της στασιμότητας του νερού και του φωτισμού, π.χ εμφάνιση κυανό. Για εμένα τράβηξε την περίσσεια νερού με μια πετσέτα και είσαι οκ. Μην χωλοσκας με το ψεκασμό, μια φορά τη μέρα είναι υπεραρκετά, άλλωστε η υγρασία σε ενδιαφέρει. Πρόσεχε τα φυτά κοντά στον φωτισμό μόνο, όλα τα άλλα είναι οκ. Καλή αρχή σου εύχομαι και να το δεις όπως επιθυμείς!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01381 seconds with 11 queries