Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 19-09-08, 11:48
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή Ερώτηση προς Χανιώτες με Malawi..!

Ας πούμε ότι μου μπήκε στο μυαλό ν'αλλάξω το ενυδρείο μου σε Malawi. Μου περνάει απ'το μυαλό για να πω την αλήθεια κι είμαι στο τσακ να ξεκινήσω ένα απόγευμα να μαζεύω άμμο και πέτρες απ'την παραλία. Έχω ενημερωθεί αρκετά γι'αυτού του είδους τα ενυδρεία διαβάζοντας το GAB και είμαι σίγουρος πως θα τα καταφέρω αρκετά εύκολα στο στήσιμο, παρόλα αυτά έχω μερικές απορίες πριν ξεκινήσω.

Δύο τα ερωτήματα για αρχή: Ποια παραλία του νομού θα προτιμούσατε ;
Αν είναι δυνατόν να μαζέψω και την άμμο αλλά και τις πέτρες απ'το ίδιο μέρος θα μου ήταν αρκετά πιο εύκολο..
Η δεύτερη ερώτηση αφορά τις πέτρες και τη διαδικασία καθαρισμού τους ώστε να μπορέσω να τις τοποθετήσω με ασφάλεια στο νερό, σας ζητάω μια μικρή βοήθεια με δυο απλά λόγια! Για την άμμο ξέρω, καλό ξέπλυμμα κλπ κλπ.

Ενημερωτικά σας αναφέρω ότι το ph της βρύσης μου βρίσκεται στο 7,5-7,6 το Gh στο 11 και το Κh στο 7-8 οπότε νομίζω ότι οι κιχλίδες είναι πολύ πιο κατάλληλες για το νερό μου χωρίς να αγχώνομαι και πολύ για αλλαγές παραμέτρων όπως κάνω με τα neon.

To ενυδρείο μου είναι το Rio 125, θα βάλω λίγα ψαράκια -όσα είναι σωστό δηλαδή άρα περιμένετε κι άλλες απορίες αν και εφόσον το πάρω απόφαση- τις πέτρες στηριγμένες με την κατάλληλη σιλικόνη και μερικές ανούμπιες που έχω ήδη στο κοινωνικό μου, άντε ίσως και κάποια βαλισνερια

Θα με φάει το Μαριό πάλι
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01440 seconds with 11 queries