Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 16-09-09, 10:33
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Απαντώντας στις ερωτησεις σου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ι) Θα φύγει το εσωτερικό φίλτρο που πιάνει χώρο όσο χρήσιμο και να είναι μου έχει κάτσει "κάπως".
Σωστη κινηση, αλλα προσεξε να εχεις ενα καλο και ικανο εξωτερικο φιλτρο προτου βγαλεις το εσωτερικο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Τέτοιο στήσιμο ενδύκνυται για το ζευγάρι Thorichthys meeki; (τα 3 ξιφοφοράκια δε νομίζω να έχουν πρόβλημα. Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω στο στήσιμο;
Τα συγκεκριμενα ψαρια δεν εχουν προβλημα με τα φυτα και συνηθως δεν τα πειραζουν. Αλλα, σαν κλασικες αμερικανικες κιχλιδες, αν κατι δεν τους αρεσει, θα φροντισουν ειτε να σου το δειξουν ειτε να αλλαξουν τη διακοσμηση απο μονες τους.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
2) Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω όλα τα είδη φυτών που έχω. Ενδύκνυται; (από ανούμπιες και βαλισνέριες μέχρι καμπόπες κρυπτοκορίνες evgeria densa και αρκετά είδη ακόμα...)
Αν και δεν συναντωνται ολα αυτα τα φυτα στο φυσικο τους (T. meeki) περιβαλλον, δεν υπαρχει προβλημα. Μονο που το ενυδρειο σου δεν θα εχει "καθαρα βιοτοπικο χαρακτηρα".
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
3) Μήπως θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί κάποια αρκετά μεγαλύτερη και ακανόνιστη ρίζα, ωστε οι κιχλίδες να αιστανθούν πιο άνετα με μεγαλύτερη δυνατότητα να κρυφτούν; Να αφήσω πολύ χώρο για κολύμπι;
Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 3 μικρές ρίζες (μοπανι)
Χωρις να μας δωσεις καποιο σκιτσο δεν μπορουμε να βγαλουμε συμπερασματα. Οπως και να εχει, καλο ειναι να υπαρχει και μια καπως μεγαλυτερη ριζα για να προφερει ασφαλεια στα ψαρια και να "χωριζει" (κατα καποια εννοια) το ενυδρειο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01539 seconds with 11 queries