Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 16-06-16, 12:32
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Μισό να καταλάβεις το σκεπτικό μου.
Καταρχήν τα διαλύματα τα φτιάχνω σε μπουκαλάκια με απιονισμένο νερό, γιατί η ζυγαριά μου μετράει ανά γραμμάριο. Μπορεί να δείχνει ότι έχω ρίξει 1 γραμμάριο σκόνης, εγώ να συνεχίζω να ρίχνω και μετά από λίγο να πηγαίνει στο 2. Αυτό σημαίνει ότι εκείνη την ώρα είμαι ανάμεσα στο 1 και 2. Ελλειπής μέτρηση δηλαδή.
Έτσι, η διαφορά είναι μικρότερη αν αυτό το 1 γραμμάριο διαφορά αραιωθεί με νερό, παρά αν έριχνα τη σκόνη έτσι σκέτη μέσα. Η σκόνη μπορεί να είναι λίγο πριν τα 2 γραμμάρια και η ζυγαριά να μην την μετράει, αλλά αν έχει αραιωθεί με 100ml νερό, τότε πόσο παραπάνω να πέσει στο ενυδρείο;
Συνεχίζω.
Η απορία μου δημιουργήθηκε γιατί για να πιάσω πχ. gh 5, ρίχνω 3ml ασβέστιο και 13ml μαγνήσιο.
Αν εγώ αφαιρέσω στην αλλαγή το 50%, τότε μένει 1.5ml ασβέστιο και 6.5ml μαγνήσιο. Στο καθαρό νερό, έχω προσθέσει πάλι 3ml ασβέστιο και 13ml μαγνήσιο ώστε όταν αναμιχθεί με το υπόλοιπο νερό του ενυδρείου, να μου δώσει πάλι gh5.
Μήπως στο νερό της αλλαγής, πρέπει να ρίχνω ασβέστιο και μαγνήσιο ίσο με το νερό που αφαιρώ και όχι ίσο με τα συνολικά λίτρα του ενυδρείου;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01405 seconds with 11 queries