Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #93  
Παλιά 21-10-13, 20:06
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
η βιολογια σου μια χαρα ειναι και τωρα.στρωμενο ειναι.αν δεν κανεις αποτομες μεγαλες αλλαγες σε βιοφορτιση(πολυ τροφη,πολλα ψαρια αποτομα κλπ)και τα προσθεσεις σταδιακα,δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

αν βαλεις white cloud δηλαδη(λεω ενα παραδειγμα) μη βαλεις 30-40 ψαρια με τη μια.ξεκινα με 15,την επομενη βδομαδα αλλα 5-10 και παει λεγοντας.μαλιστα ειναι ακομα καλυτερα να το κανεις παιρνοντας ψαρια απο διαφορετικες πηγες καθε φορα.(αρκει να εμπιστευεσαι αυτον απτον οποιο τα παιρνεις για ασθενειες κλπ)ωστε να ανακατευονται τα αιματα να αποφυγεις γεννετικα προβληματα λογω αιμομιξιων κλπ.

και φυσικα,οτι ψαρι και αν διαλεξεις να βαλεις,διαβασε σχετικα με αυτο ωστε να μπορεις να διακρινεις τυχων σημαδια που δειχνουν ασθενειες κλπ.

ειναι καποια πραγματα που ειναι στανταρ σε ολα.

πχ τα χρωματα τους.πρεπει να φαινονται ζωντανα αλλα αν ειναι υπερβολικα ζωντανα μπορεις σε καποιες περιπτωσεις να υποψιαστεις οτι εχουν φαει και ορμονες τα ψαρια.βεβαια αυτο εξαταται και απο που τα παιρνεις,και θελει και μια σχετικη εμπειρια για να κρινεις και σε σχεση με ολα τα υπολοιπα.συνηθως τα ενυδρεια των πετσοπ λογω συνθηκων και φορτιου ειναι στρεσσογονα για τα ψαρια.οποτε με βαση αυτο πρεπει να διαλεξεις ψαρια που θα εχουνε ισως ξεθωριασμενα χρωματα,αλλα τοσο που να δικαιολογειται απτο στρες,και οχι λογω ασθενειας κλπ.

αν εχεις καποιο μαγαζι υποψη σου να αγορασεις ψαρια,ειναι καλυτερα να τον ρωτησεις τι ωρες τα ταιζει και να πας να τα δεις καποια στιγμη σε ταισμα η λιγο μετα το ταισμα.
συνηθως εκεινες τις ωρες ειναι στην καλυτερη κατασταση και σε χρωματα και σε ζωηραδα.σε πολλα ειδη γινεται εντονοτερος ο χρωματισμος τους οταν τρωνε,γιατι επικοινωνουνε και χρωματικα μεταξυ τους.
επισης μετα το ταισμα θα φανει και αν εχουν μαζεμενες κοιλιες κλπ,που μπορει να δηλωνει υπαρξη παρασιτων.οποτε βλεπεις ποια να αποφυγεις.

κοιτας και για εξωτερικα σημαδια ick,γεννετικες ανωμαλιες(καμπουρες κλπ),αν κολλυμπανε ανετα,αν αναπνεουν ανετα,βραγχια αν αν ειναι υπερβολικα κοκκινα η εχουνε σημαδια πανω τους κλπ.

επισης καλο ειναι να κοιτας και τα διπλανα ενυδρεια για προβληματα.

και καποια πραγματα που ειναι χαρακτηριστικα καποιων ψαριων.πχ το finrot σε μονομαχους,νωχελικοτητα λογω της αμμωνιας στα ποτηρακια κλπ..
αλλα αυτα για να τα δεις,πρεπει να διαβασεις ωστε να ξερεις για τι πραγμα ψαχνεις.


τωρα για τα white cloud,αν θες να τα βαλεις μαζι με χρυσοψαρα,πιστευω πως μπορεις να το κανεις,αλλα προσωπικα δεν θα το εκανα.
αυτο ειναι προσωπικη γνωμη βεβαια και δε σημαινει απαραιτητα οτι θα ητανε λαθος.απλα εμενα δεν μου "καθονται" καλα αυτα τα δυο μαζι.

παντως επιλογες για ψαρια εχεις πολλες στα λιτρα σου.εσενα δεν ξερω τι σου αρεσει.
πολυ σωστα αυτα που γραφεις και σε ευχαριστω για τις αρτιες συμβουλες σου, το θεμα ειναι οτι εχω ηδη ψαρια μεσα στο ενυδρειο(ασυμβατα) οπως μου ειπανε παιδια απο εδω, και για να βαλω αλλα πρεπει να βγαλω αυτα...ομως ακομα δεν θελω να βιαστω και να διαλεξω τι ακριβως. Ψαρια θα βαλω καθε μερα μου προτεινετε και κατι πιο ομορφο απο το προηγουμενο και μπερδευομαι, χαχαχα, τεσπα προς το παρον ζουνε αρμονικα αυτα που εχω και μου αρεσει που εφτιαξα βιολογια, αλλα θελω να την ενισχυσω και αλλο και διαλεξα υλικο για φιλτρανση την ελαφροπετρα, που μολις την εβρασα περιπου 30 λεπτα, δεν ξερω ποτε και αν πρεπει να την βαλω, τωρα για να κανω την αλλαγη ψαριων ειναι και αυτο μια διαδικασια που με προβληματιζει οχι ομως αμμεσα, δεν ειχα στο μυαλο μου πριν ασχοληθω με το χομπι οτι το ενυδρειο ειχε τοσο σοβαρες παραμετρους....τωρα ομως καταλαβα και μου αρεσει να μαθαινω καθε μερα και νεα πραγματα, να αυτο που κατεληξα μεχρι στιγμης ειναι οτι θελω φυτα στο ενυδρειο μου, και οχι πετρες...θα θελα αμμο ασπρη και οχι χαλικι (αυτο που εχω τωρα) αλλα ορισμενα ειναι ασυμβατα με αυτα που θελω, οποτε προσπαθω να καταλαβω κ με την βοηθεια σας σε τι τελικη μορφη ενυδρειου θα καταληξω σορρυ για τη πολυλογια μου!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02035 seconds with 11 queries