Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #278  
Παλιά 12-05-17, 11:57
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Το μεγάλο πρόβλημα με αστοχία στην κόλληση ή κατεστραμμένες σιλικόνες σε ενυδρείο τέτοιων διαστάσεων είναι ο κίνδυνος για τους κατόχους του. Τα γυαλιά είναι 700κιλά+ και το νερό άλλους 3 τόνους. Αν ανοίξει πάνω σου δεν έχεις και πολλές ελπίδες....

Με την κοπέλα μου συχνά κοιμόμασταν μπροστά από το ενυδρείο για να το χαζεύουμε. Όταν διαπιστώνεις πως ξαφνικά βγάζει διαρροή, τρομάζεις λίγο. Όταν όμως ανοίγει όλο το κάτω μέρος ενός τζαμιού, που θα ξεκολλούσε ολόκληρο αν δεν είχε βάλει 2 έξτρα κόντρες ο Nidal για ασφάλεια, φαίνεται το μέγεθος του κινδύνου. Αυτό από μόνο του δέιχνει πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι ένα μεγάλο ενυδρείο με ατέλειες/παλιές κολλήσεις....Αυτό είναι το πραγματικό πρόβλημα, όχι η φασαρία στήσιμο ξεστήσιμο ή τα ψάρια και φυτά που ζορίζονται, αλλά ο κίνδυνος για εμένα και πολύ περισσότερο για την κοπέλα μου, από ένα ενυδρείο που νομίζαμε οτι είναι ok και χαρακτηρίστηκε ως ασφαλές 2 φορές ενώ δεν ήταν.

Το ενυδρείο τώρα εχει στην ουσία ξανακολληθεί από την αρχή με εξαίρεση τις κόντρες που οι μεταξύ τους σιλικόνες είναι οι παλιές. Δεν ξέρω πόσο παίζει ρόλο αλλά να πω την αλήθεια το φοβάμαι κάπως αυτό γιατί ο καμμένος φυσά και το γιαούρτι.

Ο Ωκεανός προτείνει να γίνει resealing μόνο στις κάτω κόντρες, που περιλαμβάνει να αδειάσω πλήρως το ενυδρείο από άμμο και πέτρες, το οποίο άρχισα από προχτές. Δευτέρα-Τρίτη θα γίνει το reasealing

Οπότε υπολογίζω 2 βδομάδες ακόμα για να λειτουργήσει το ενυδρείο...

Τα ψάρια περιμένουν σε 600λ δεξαμενή την οποία έχουν πλέον αρχίσει να συνηθίζουν μετά από τόσο καιρό, και τα φυτά σε λεκάνη έξω.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 12-05-17 στις 13:18
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01618 seconds with 11 queries