Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 24-09-12, 09:38
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή Πληγωμένος μονομάχος

έχω πάρει κάποιους betta splendens halfmoon από Ταϊλάνδη(δεν πρόλαβα ακόμα να κάνω την παρουσίαση). Όλοι τους έχουν μπει καραντίνα από την Πέμπτη που έφτασαν και για προληπτική θεραπεία. Ο ένας αρσενικός (αυτός που πληγώθηκε) με το ζόρι το έβγαλε το ταξίδι (φάγαν 10-11 μέρες λόγω καθυστερήσεων), τις πρώτες 2 μέρες φοβήθηκα ότι θα τον χάσω. Παρ'όλα αυτά, με θεραπεία και καλό φαγητό πήρε πολύ τα πάνω του και ήταν μια χαρά. Σήμερα που σηκώθηκα να ταίσω και να τσεκάρω, τον έψαχνα παντού και δεν τον έβρισκα (σιγά το χώρο σε 10 λίτρα είναι). Μετά από λίγο τον είδα, είχε σφηνώσει σε ένα πήλινο γλαστράκι (από αυτά που καμιά φορά βάζουν τα υδρόβια φυτά - είχε σφηνώσει στην τρύπα αποστράγγισης) που είχε ξεμείνει στην καραντίνα και είχε αδειάσει από το χώμα από πτώση. Προσπάθησα να τον σπρώξω ή να τον τραβήξω αλλά δεν έβγαινε με τίποτα, πιο πολύ κακό θα έκανα. Τον έβγαλα μαζί με το γλαστράκι και δοκίμασα να βάλω λίγο ελαιόλαδο μπας και καταφέρει να γλιστρήσει, αλλά πάλι τίποτα. Τελικά (και αφού τον βουτούσα ανα κάποια δευτερόλεπτα στο νερό) έσπασα σιγά σιγά το γλαστράκι με σφυρί. Το αποτέλεσμα (όχι από το σφυρί!) είναι μια αρκετά σοβαρή πληγή (έχει χάσει τα λέπια και φαίνεται ροζ, δεν αιμορραγεί όμως). Αυτή τη στιγμή του έχω ανεβάσει θερμοκρασία στους 29 και έχω ρίξει melafix primafix. Τροφή δεν τρώει φαντάζομαι από το σοκ, δοκίμασα grindal, οπότε δε μπορούν να δοθούν βιταμίνες σε αυτή τη φάση. Επιπλέον έτσι και αλλιώς υπήρχαν μέσα ένα cattapa και ένα φύλο μπανανιάς. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01500 seconds with 11 queries