Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #46  
Παλιά 15-03-13, 13:58
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους!θα ηθελα αν καποιος μπορει να με βοηθησει σε καποιες αποριες που εχω!αγορασα ενα μεταχειρισμενο ενυδρειο (ferplast cayman 110)μαζι με το εσωτερικο του φιλτρο!το φιλτρο του εναι αυτο www.youtube.com/watch?v=YtvSeeHG6N4 . επισκευασα το ενυδρειο και επλυνα πολυ καλα τα υλικα του φιλτρου με καυτο νερο και μονο!το ενυδρειο δουλευει κανονικα εδω και τρεισημιση μηνες περιπου!το ενυδρειο το εστρωσα με την βοηθεια του HS AQUA BACTO TURBO που επιτρεπει αμεσα την προσθηκη ψαριων!προβληματα δεν υπαρχουν.θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε αν καποιο απο τα υλικα του φιλτρου μου ειναι το λεγομενο "βιολογικο" και ποιο εναι αυτο αν χρειαζεται να αντικαταστησω καποια απο αυτα λογο που εναι παλια και δουλεμενα και με τι να τα αντικαταστησω?απο μετρησεις τωρα λογο που τα καταστηματα εδω που ειμαι ειναι λιγα και δεν υποστιριζουν πολυ καλα το θεμα κανω μονο nh3/nh4 που εναι απο 0 εως και 0.25 και το ph που ειναι 7-7,5!σε καθε αλλαγη νερου προσθετω αντιχλωριο και βακτηρια .ευχαριστω πολυ εκ τον προτέρων .....
1. Τα υλικά που περιέχει το φίλτρο.... είναι αυτά που δείχνει το video; Καλό θα ήταν να τα έγραφες με το όνομα τους ΑΝ το γνωρίζεις... για να είμαστε ορθότεροι σε ότι λέμε.
2. Θα μπορούσες να βράσεις για 15-30 λεπτά το βιολογικό σου υλικό (ΑΝ μιλάμε π.χ. για siporax) για ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα.
Υπάρχει και μέθοδος καθαρισμού με χλωρίνη ΠΡΙΝ το βράσιμο... αλλά ΔΕΝ γνωρίζω ΑΝ είναι γραμμένη κάπου στο forum... και απαιτείται ΜΕΓΑΛΗ προσοχή στην δοσολογία και τον τρόπο που θα γίνει.
3. Το ότι δουλεύει 3,5 μήνες και η ανίχνευση αμμωνίας (ΑΝ έχεις κάνει σωστή περιγραφή).... δείχνει ότι κάτι ΔΕΝ πάει καλά.
4. ΑΝ στο φίλτρο περιέχονται βιόμπάλες (μαύρες πλαστικές μπάλες που φαίνονται στο video)... προσωπικά θα τις αντικαθιστούσα με κάποιο άλλο αξιόλογο βιολογικό υλικό (στην αρχή του κειμένου είναι... μπορείς να δεις ποίο σου κάνει). Θεωρώ πως κάνουν καλή δουλειά, σε άλλου τύπου φίλτρα.
5. Το ΡΗ... εξαρτάται από τις απαιτήσεις των ψαριών που φιλοξενείς και πρέπει να το φέρεις στα μέτρα τους (π.χ. τα σκαλάρια θέλουν όξινο και μαλακό νερό).... όπως και το μέγεθος του ενυδρείο (για σκαλάρια π.χ. χρειάζεσαι μεγαλύτερο από 250-300 λίτρα).-
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01761 seconds with 11 queries