Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 13-11-13, 12:17
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή Περιεργο φαινομενο?

Καλημερα σας!

Εχω παρατητηρησει ενα περιεγο φαινομενο στο θαλασσινο μου (only fish) εδω και 3 μερες.

Ειναι 300 λιτρα με 110 λιτρα sub. Εχω φτιαξει ενα αυτοσχεδιο συστημα ενδειξης για την πτωση της σταθμης του νερου
απο τις εξατμισεις, οπου οταν αναψει το λαμπαλι ενδειξης συμπληρωνω χειροκινιτα ή αν λοιπω απο το σπιτι για μερες
το συνδεω με το βαρελι αναπληρωσης. Λοιπον, το θεμα ειναι οτι εδω και μερικες μερες (μετα απο ολικη συντηρηση που εγινε),
οταν το βραδυ κλεισουν ολα τα φωτα, μετα απο λιγο η σταθμη στο sub πεφτει και αναβει το λαμπακι. Πεφτει περιπου στα 2 εκατοστα και
σταματαει εκει. Δεν γεμισα νερο μιας και δεν ηταν μεγαλη η απολια. Το επομενο πρωι μολισ αναψανε τα φωτα, η σταθμη ανεβηκε ξανα στο
κανονικο επιπεδο και το λαμπακι ηταν σβηστο.

Αυτο συμβαινει εδω και 3 μερες. Εχθες ειπα να πειραματιστω και συνδεσα το συστημα ενδειξης με το συστημα αναπληρωσης (λιγο νερο
στο δοχειο για αποφυγη υπερχειλισης). Το νερο αδειασε απο το δοχειο αναπληρωσης, χωρις να αυξησει την σταθμη του sub διολου, αλλα
ανεβηκε η σταθμη στο κυριως ενυδρειο. Αυτο συμβαινει κυριως οταν συμπληρωνω περισοοτερο νερο απο το αναγκαιο. Δηλαδη με λιγα λογια
το ενυδρειο δεν χανει νερο απο εξατμιση καθολου και το νερο ειναι στα φυσιολογικα ορια.

Οποτε δεν καταλαβαινω γιατι συμαβαινει αυτη η δαικυμανση την νυχτα. Μια εξηγηση που δινω εγω βαση αυτων που παρατηρω,
μοιαζει με ενα ειδος παλίρροιας (ξερω γελατε τωρα) αλλα δεν μπορω να το εξηγησω. Τα εχω ελενξει ολα.

Μπορειτε να μου δωσετε τα φωτα σας?!!

Ευχαριστω πολυ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,13140 seconds with 11 queries