Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 30-09-10, 21:25
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Εάν θα έπρεπε να βαθμολογήσω τον εαυτό μου από το 0 έως το 10 θα μου έβαζα ένα 5ρακι επικός οπότε θεωρώ πως είμαι στην ευχάριστη θέση να θυμάμαι ακόμα αρκετά καλά πως πήγα από το 0 στο 5 και να έχω απορίες για το πώς να φτάσω στο 10.

Το πρώτο βήμα που αναφέρεις Αλέξανδρε είναι πραγματικά ένα μεγάλο σκαλοπάτι για το aquascaping . Για να ξεπεράσω αυτό το σκαλοπάτι στα εύκολα και μετρία φυτά έκανα τα εξής βήματα.
Α) Αύξηση φωτισμού σταδιακά από 0.2w/l σε 0,9w/l (για να μην έχω προβλήματα με αλγες ακλούθησα την τότε οδηγία σου 1 λάμπα 8ωρες την μέρα και σταδιακά 15λεπτα αύξηση του φωτισμού ανά εβδομάδα μέχρι το επιθυμητό εάν δεις άλγη σημαίνει ότι πας πολύ γρήγορα και κανείς ένα βήμα πίσω)
Β) Όταν τέλειωσα με το θέμα φωτισμού είδα μεγάλη αλλαγή στα φυτά αλλά ξαφνικά άρχισαν να έχουν προβλήματα. Ο λόγος ήταν ότι ανέβηκε ο ρυθμός ανάπτυξης τους αλλά δεν υπήρχαν διαθέσιμα όλα τα στοιχειά οπότε υπήρξαν ελλείψεις. Εκεί άρχισα τα λιπάσματα φοβήθηκα να πάω σε DIY και αγόρασα του εμπορίου. Άρχισα λοιπόν και πάλι πολύ σιγα για προσαρμογή έβαλα την πρώτη εβδομάδα 33% του στόχου μου την δεύτερη 66% την τρίτη 100% (τα λιπάσματατα εβαζα ετσι ωστε να έχω για μέγιστο το 50% τις συνιστώμενης δοσολογίας ).
Γ) Τα φυτά πήγαιναν καλά αλλά όχι και τόσο καλά και κάποιες αλγες άρχισαν να εμφανίζονται εκεί μπήκε στην μέση το CO2 με μπουκάλα, διάχυση, μανόμετρα ) η αλγες έκαναν πίσω αλλά τα φυτά και πάλι δεν ήταν στα καλύτερα τους (όχι από θέμα εμφάνισης αλλά από θέμα ανάπτυξης) σε αυτό το σημείο άλλαξα ενυδρείο.
Δ) Με την αλλαγή ενυδρείου έκανα αλλαγή και στο υπόστρωμα και έβαλα ένα για φυτά 60% και 40% χαλαζιακη άμμο . έρεε αυτό ήταν τα φυτά έπαθαν σοκ τα εύκολα τα κλάδευα συνεχώς τα μετρία πήγαιναν πολύ καλά.
Ε) Την μεγαλύτερη αλλαγή στο ενυδρείο ήρθε να δώσει ο Ph controller o οποίος έκανε θαύματα με τις αλγιτσες και τα φυτά.


Εντωμεταξύ απέκτησα κάποια εμπειρία στα φυτά
είδα κάποια που μου άρεζαν στην αρχή αλλά τα άλλαξα γιατί τελικά δεν ήταν όμορφα , κάποια άλλα μου άρεζαν πολύ αλλά όταν τα έβαλα στο ενυδρείο δεν ταίριαζαν με την λογική του, κάποια άλλα πάλι μου άρεζαν ταίριαζαν αλλά δεν ευδοκιμούσαν και ετσι αρχησα να μαθαινω καπια φυτα

Τέλος άρχισα να κάνω αλλαγές νερού και κάθε 7μερες και είδα και εκεί μεγάλη διαφορά .

Όχι ότι όλα είναι καλά τώρα αλλά είναι πολλές φόρες καλύτερα από την αρχή
Στο δεύτερο θέμα που αναφέρεις Αλέξανδρε έκτος από τα παραπάνω, θαύματα έκανε και το υπόμνημα εδώ στο gab σχετικά με τις αλγες του Γιώργου.
Το τρίτο που αναφέρεις τα έχω πει παραπάνω και έχω και ένα excel που ακολουθώ και το έχω ανεβάσει σε άλλο θέμα,
Τώρα για το τεταρτο στάδιο έχω πολλές ερωτήσεις που θα σου κάνω καθώς προχωρεί η συζήτηση

Συγγνώμη για το σεντόνι κούρασε το ξέρω εάν δεν το θεωρείτε χρήσιμο να το μικρύνω πολύ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01886 seconds with 11 queries