Θέμα: Μετρήσεις
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 01-02-08, 00:27
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κιτ που έδειξε ο φίλος είναι από τα αναξιόπιστα!
ε\Εγώ πάντως χρησιμοποιώ αυτά με πολύ μεγάλη επιτυχία και όπως έχω ξαναπεί σε παλιότερο ποστ μου η αναξιοπιστία τους οφείλεται σε κακή βαθμονόμηση της κυβέτας (γυάλινο φιαλίδιο). Στο σημείο που λέει 5ml δεν αντιστοιχεί σε 5 αλλά σε λιγότερα, κάτι το ποίο διορθώνεται με μια σύριγγα των 5ml (Από φαρμακείο) της οποίας η βαθμονόμηση είναι αψεγάδιαστη. Τέλος το λάθος στο φιαλίδιο αναφέρεται σε συγκεκριμένη παρτίδα με συγκεκριμένο lot nr. Αυτό επισημάνθηκε στην εταιρεία από διάφορους πελάτες και θεωρητικά το διόρθωσε (για κάθε ενδεχόμενο χρησιμοποίησε τη σύριγγα του φαρμακείου). Το ίδιο κάνω και με τα τεστ της salifert αν κι αυτά έχουν μέσα σύριγγες (όποιος καεί στον χυλό φυσάει και το γιαούρτι ). Τέλος από την στιγμή που το ενυδρείο τρέχει ήδη 5 μήνες τι χρειάζεται η αμμωνία; Αν μετήσει κάποιος τα νιτρώδη και του βγουν μέσα στα όρια δεν υπάρχει κανένας λόγος να μετράς αμμωνία. Εκτός αν οι μετρήσεις βγουν τόσο τρελές που...Ίσως πάλι να σε ενδιαφέρει τόσο πολυ η ακρίβεια και η λεπτομέρεια στις παραμέτρους του νερού...αλλά ο φίλοςμας έχει mollies & guppies και όχι τίποτα περίεργο. Τέλος θεωρώ ότι η λύση της φιάλης CO2 είναι μονόδρομος για όποιον έχει φυτά μέσα στο ενυδρείο του και έχει αξιώσεις από αυτά (σε συνδυασμό με φωτισμό ανάλογο των φυτών). έχω δοκιμάσει όλα τα κόλπα με χειροποίητα ματζούνια, βιομηχανικά ματζούνια αλλά αυτό που έκανε την διαφορά ήταν η φιάλη. Φιλικά
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01425 seconds with 11 queries