Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 24-02-12, 14:20
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
με αλλαγες νερου. τωρα καθε ποτε αλλαζεις και ποσα λιτρα? μπορει να χρειαζεται να κανεις αλλαγη και 2 φορες την εβδομαδα. φερε τα νιτρικα στο 15 και μολις δεις οτι πανε να ανεβουν κανε αλλαγη νερου, ετσι θα καταλαβεις καθε ποτε θα χρειαζεσαι αλλαγη. οι ανουμπιες ειναι φυτα αργης αναπτυξης και δεν τραβανε τοσα νιτρικα και ενα κοτσανι κερατοφυλλο (αν καταλαβα σωστα) τι να σου κανει?
δεν ξερω αν εχεις πλαναρια, αλλα πλαναρια υπαρχουν πολλων ειδων και διαφερουν και σε μεγεθος και σε χρωμα (γκρι και ασπρο και μαυρο), μη σε ξεγελαει το βιντεακι που ειναι σε μεγενθυση.

Έκανα τεστ Νιτρικών με σταγόνες και είναι στα φυσιολογικά όρια, 25. Η συνηθισμένη ρουτίνα μου είναι κάθε εβδομάδα περίπου 50 - 70 λίτρα. Αν δω ότι το νερό θολώνει ή κιτρινίζει, κάνω πιο συχνές. Αυτό από τότε που έστρωσε το ενυδρείο, δηλαδή τουλάχιστον τους τελευταίους 7 μήνες
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
ph έχω 6.8 - 7 ( μόνο όσμωση ) ?
Όταν λες μονο όσμωση ? ποσο καιρό την δουλεύεις ?
ποια είναι και με τι test μετράς ?

Νερό βάζω μόνο όσμωσης, από τον τρίτο μήνα λειτουργίας του ενυδρείου. Το ph, το ξαναμέτρησα σήμερα και είναι 6,5. Το test είναι με σταγόνες της Τetra ( tetrakit )
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από StefanosS Εμφάνιση μηνυμάτων
+1 Πως ειναι δυνατον να βαζεις μονο νερο οσμοση και να εχεις τετοιο ph.Αν το κανεις αυτο περισσοτερο απο 2-3 εβδομαδες το ph σου λογικα πρεπει να ειναι 3-4

To κάνω τουλάχιστον 7 μήνες ΜΟΝΟ ΟΣΜΩΣΗ και το ph μου είναι σταθερο. Μεταξύ 6 -7. Δεν γνωρίζω γιατί δεν πέφτει 3 - 4, αλλά για να πω την αλήθεια, προτιμώ που παραμένει 6 - 7, ενόψει του ότι για τα σκαλάρια το ιδανικό είναι 6,8
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από StefanosS Εμφάνιση μηνυμάτων
+1 Πως ειναι δυνατον να βαζεις μονο νερο οσμοση και να εχεις τετοιο ph.Αν το κανεις αυτο περισσοτερο απο 2-3 εβδομαδες το ph σου λογικα πρεπει να ειναι 3-4

To κάνω τουλάχιστον 7 μήνες ΜΟΝΟ ΟΣΜΩΣΗ και το ph μου είναι σταθερο. Μεταξύ 6 -7. Δεν γνωρίζω γιατί δεν πέφτει 3 - 4, αλλά για να πω την αλήθεια, προτιμώ που παραμένει 6 - 7, ενόψει του ότι για τα σκαλάρια το ιδανικό είναι 6,8
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
τα νιτρικα οντως ακουγονται πολλα...αλλα δεν ειναι μονο αυτο ή α αμμωνια κλπ το θεμα σ'ενα ενυδρειο. Ειναι και το οξυγονο θεμα...
Η ιχθυοφορτιση δεν αφορα μονο ρυπανση αλλα και το διαθεσιμο οξυγονο το οποιο σ'ενα ενυδρειο με τοσα ψαρια θα ειναι μηδαμινο για το καθε ψαρι...(αν και δεν καταλαβα ποσα ψαρια εχεις στα 180 λιτρα...)
αυτα που πεθαναν ηταν τα πιο αδυναμα.
το ph ειναι υψηλο για 100% νερο Α.Ο. Μηπως εχεις πολυ υψηλη αναταραξη της επιφανειας? Ασβεστολιθικο χαλικι ή/και πετρες και στο ανεβαζουν? Μετρα και σκληροτητες gh, kh. Κατι αλλο που εχω διαβασει ειναι οτι αν η τιμη της kh ειναι πολυ χαμηλη (κατω απο 4 νομιζω) τοτε μπορει να εχουμε ph crush στο ενυδρειο που σημαινει οτι το ph δεν σταθεροποιειται και παιζει οπως θελει. Δεν συμβαινει παντα απ'οτι εχω καταλαβει αλλα ενδεχεται να συμβει.

Τελικά είναι 25 τα νιτρικά, έκανα μέτρηση με σταγόνες ( η προηγούμενη μέτρηση ήταν με στικάκι οπως προείπα, από το οποίο συμπεραίνεις μόνο τον αριθμό νιτρικών ως γνωστόν - ανάλογα με το χρώμα που παίρνει ).

Έχω περίπου 4 βράχους, οι οποίοι δεν γνωρίζω αν είναι ασβεστολιθικοί, αλλά από το "κρατημα" του ph τόσο καιρό στο 6 - 7, υποθέτω ότι είναι. Δεν προβληματίστηκα που δεν πέφτει, γιατί δεν το θέλω πιο χαμηλό.
-------------------------
Η συνηθισμένη οξυγόνωση που κάνω είναι με μία αεραντλία, από τις φαρδιές που βγάζουν δυνατές μπουρμπουλήθρες, τόσο όσο να υπάρχει μία "κανονική" κίνηση στην επιφάνεια. Τον πρώτο καιρό που γεννήθηκαν τα αυγά, έβαλα δίπλα πρόσθετη αεραντλία ( από τις μικρές ) για να μην πιάσουν fungus και όταν άρχισαν να κολυμπάνε τα μικρά, την "θέλανε". Μόλις την έβγαζα, ανέβαιναν στην επιφάνεια και ζητούσαν οξυγόνο, μόλις την έβαζα, όλα καλά.
Μόλις πέρασαν τον ένα μήνα ζωής τα μικρά, δεν φαινόταν πια να χρειάζεται η εξτρά οξυγόνωση και έτσι άφησα την μία μεγάλη αεραντλία. Αν κάποια στιγμή βλέπω κάποια κίνηση "αναπνοής" στην επιφάνεια ( συνήθως το βράδυ, που έχουν μείνει και τα φώτα αναμμένα κάποιες ώρες ), βάζω τη συμπληρωματική.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
την λυση στο προβλημα σου την γραφεις - 40 εως 60 νιτρικα- ειναι παααρα πολλα. το πολυ μεχρι 25, αλλα η γνωμη μου, αφου εχεις σκαλαρια και ραμιρεζι που ειναι πολυ ευαισθητα, πρεπει να τα ριξεις στα 10-15.
νιτρικα ποσο μετραγες μεχρι τωρα ολο αυτο τον καιρο?
τα ροζ ψαρια τι ψαρια ειναι?

Επαναλαμβάνω ότι τελικά έδωσα λάθος πληροφορία για τα νιτρικά, είναι εντός των φυσιολογικών οριακά, στα 25. Τα ροζ ψάρια είναι ζεμπράκια τελικά
__________________
S c a l a r o mania

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OlgaM : 24-02-12 στις 14:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02323 seconds with 11 queries