Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 12-07-17, 14:54
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquatix Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας,

Το ενυδρείο μου είναι το RIO 125 φυτεμένο, με κατοίκους μια συμμορία από κεφάτα cherry barbs! Έχω φτιάξει το γνωστό σύστημα με τα ανεμιστηράκια για ψύξη και προσπαθώ να τελειώσω και ένα πολύ απλό σύστημα αναπλήρωσης. Αποφάσισα λοιπόν να κάνω μία γενική πρόβα για το τι θα συμβεί στο ενυδρείο αν λείψω μερικές ημέρες ώστε να προσαρμόσω την αναπλήρωση ανάλογα (μέγεθος δοχείου αναπλήρωσης, ρουτίνα αναπλήρωσης κτλ). Την Παρασκευή το απόγευμα που μας πέρασε λοιπόν έκανα αλλαγή νερού καθάρισα τα πάντα (φίλτρο αντλία κτλ) τοποθέτησα το αυτόματο τάισμα και έφυγα. Κυριακή βράδυ γύρισα και παρατήρησα τα εξής:

- Η υγρασία στο χώρο πριν φύγω ήταν 34% όταν γύρισα ήταν 59% (με εξωτερική υγρασία 38%).

- Η θερμοκρασία χώρου είχε ανέβει από τους 29 στους 31 βαθμούς αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο.

- Το αυτόματο τάισμα δούλεψε κανονικά τα ψαράκια ήταν κεφάτα όπως πάντα.

- Το ενυδρείο είχε χάσει 6,5 - 7 λίτρα νερό σε δύο μέρες.

Από αυτά κράτησα 2 στοιχεία στα οποία θέλω τη βοήθειά σας:

1) Όσοι έχετε συστήματα αναπλήρωσης τι μέγεθος δοχείου έχετε; Το γεμίζετε πριν φύγετε ή γεμίζει αυτόματα με κάποιο φλοτέρ πχ; Κάνετε κάποια επεξεργασία στο νερό κατά το γέμισμα;

2) Η υγρασία στο σπίτι αυξήθηκε πάρα πολύ. Όσο αυξάνεται η υγρασία τόσο περισσότερο πρέπει να λειτουργούν τα ανεμιστηράκια για να ψύξουν το νερό του ενυδρείου. Θεωρώ ότι αν ανάβω το κλιματιστικό έστω 1 ώρα την ημέρα θα έχω και χαμηλότερη υγρασία και λιγότερη ζέστη μέσα στο σπίτι οπότε και μικρότερη ανάγκη για ψύξη (και σίγουρα καλύτερη απόδοση στο σύστημα ψύξης). Οπότε βρήκα βρήκα συσκευές που μπορούν να ελέγξουν το κλιματιστικό (πχ 1, 2, ) με wi-fi. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάποια από αυτές ή ενδεχομένως κάποια άλλη;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
Γιατί δε βάζεις ένα χρονοδιακόπτη στο κλιματιστικό σου να ανάβει μια ώρα τη μέρα? Ιδανικά, σε ώρα που να λειτουργεί ο φωτισμός του ενυδρείου. Κ έχεις καθαρίσει με 5 ευρώ.

Για το νερό αναπλήρωσης που λες, επειδή έχω κ γω την απορία, σκεφτόμουν να βάλω μια αεραντλία με χρονοδιακόπτη κ να δουλεύει ανά μισάωρο για να μη μένει στάσιμο το νερό αλλά δεν ξέρω αν είναι ενδεδειγμένη λύση.

Ανάλογα με την απώλεια λίτρων, καθορίζεις κ τη χωρητικότητα του δοχείου αναπλήρωσης.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01625 seconds with 11 queries