Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #78  
Παλιά 30-10-10, 17:56
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι υπαρχει ανταλλακτικο αλλα να εχεις; υποψιν σου οτι αν ανοιξεις κι αλλες τρυπες θα διοχετευσεις μεν νερο προς το βυθο απο τη μερια που ειναι τοποθετημενο το spraybar, αλλα θα μειωσεις αναλογικα και την ροη στις πανω τρυπες που σπρωχνουν τονερο προς την αλλη μερια του ενυδρειου?Θα ανοίξω τρεις τρύπες για να ελαχιστοποιήσω αυτό το φαινόμενο.Φυσικά,είναι αναπόφευκτο.

Ετσι μπορει να εχεις σαν αποτελεσμα την τελεια ροη σε επιφανεια και βυθο απο την μια μερια του ενυδρειου και καθολου καλη ροη ουτε στρη επιφανεια ουτε στο βυθο απο την αλλη πλευρα.Από την άλλη πλευρά του ενυδρείου υπάρχει ένα εσωτερικό της juwel (bioflow 3.0),αλλά με χιλιάρη κυκλοφορητή (ενυδρείο ένα μέτρο μήκος).Οπότε,τη δεξιά πλευρά την καταφέρνει καλά το εσωτερικό.Αλλά στην αριστερή έχω ένα 2217 και στην περιοχή κάτω από το spraybar έχω ακόμη πρόβλημα.

Η λυσεις ειναι :
α) αν σου φτανει η βιολογικη φιλτρανση (ή δεν θελεις να την ισχυροποιησεις κι αλλο) μπορεις να βαλεις ενα απλο κυκλοφορητη απο την αλλη πλευρα του ενυδρειου να χτυπαει προς το βυθο και το μεσο του μπροστινου ταμιου και να μην ανοιξεις επιπλεον τρυπες στο spraybar. Το δοκίμασα σήμερα με έναν koralia 1 και απογοητεύτηκα από τη δύναμή του.
β) να παρεις ενα ακομα φιλτρο για την αλλη μερια του ενυδρειου και να κανεις και εκει εξτρα τρυπες. Υπάρχει φίλτρο και στις 2 πλευρές.

Σημειωση: μη μπερδεψεις τη ροη "λιτρα/ωρα" κυκλοφορητων και φιλτρων.
Ενα φιλτρο 1000 λ/ω ειναι πολυ πιο δυνατο απο ενα κυκλοφορητη ιδιων λ/ω, γιατι εχει μεγαλο μανομετρικο και στελνει σε δεσμη τη ροη, ενω ο κυκλοφορητης το απλωνει παντου το νερο και δεν φαινεται η δυναμη του.Αν το ήξερα εχθές,θα είχα εκοικονομήσει 30 ευρώ για έναν άχρηστο για εμένα κυκλοφορητή.

YΓ Εκτος απο το sparybar, θελεις και μια τρυπα στην κατω κουρμπα του γαντζου (outlet pipe) για να στελνει και στη γωνια του βυθου νερο Η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.Μάλλον θα κάνω 3 τρύπες και θα γράψω τι έγινε.Εκτός κι αν μου έρθει καμιά ιδέα άλλη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01845 seconds with 11 queries