Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 05-04-16, 22:02
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή DIY φυτεμένο

Πριν λίγες μέρες είχα κολλήσει μία γυάλα με διαστάσεις 47x30x30 την οποία άφησα να στεγνώσει η σιλικόνη και τη γέμισα δοκιμαστικά με νερό

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  glass 1.jpg
Εμφανίσεις:  353
Μέγεθος:  31,4 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  glass_2.jpg
Εμφανίσεις:  353
Μέγεθος:  46,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  glass_3.jpg
Εμφανίσεις:  509
Μέγεθος:  52,1 KB

Αφού πήγαν όλα καλά, έβαλα ένα μικρό φίλτρο που είχα με μπόλι από τα χρυσόψαρα, 5kg μαύρο χαλικάκι 1-3mm και φύτεψα πρόχειρα διάφορα φυτά που έχω μαζί με σαλιγκάρια ramshorns και melanoides turbeculata.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aq 1.jpg
Εμφανίσεις:  434
Μέγεθος:  66,6 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aq 2.jpg
Εμφανίσεις:  446
Μέγεθος:  60,7 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aq 3.jpg
Εμφανίσεις:  403
Μέγεθος:  77,0 KB

Στη συνέχεια έφτιαξα δύο τελαράκια από ξύλο, ένα για κάτω και ένα για πάνω, και έβαλα για καπάκι plexiglass 3mm. Επόμενα βήματα είναι να βάψω το ξύλο για προστασία και να τοποθετηθεί φωτισμός πάνω από το plexiglass. Το ενυδρείο θα τρέξει όπως είναι για κάποιο διάστημα, άντε να μπει καμιά ρίζα που θέλω να πάρω, και μελλοντικά ίσως να μπει και καμιά γαρίδα αν όλα πάνε καλά.

Πάμε λίγο σε κάποιες ερωτήσεις:
  • Έκοψα το plexiglass με κοπίδι αλλά η ακμή δεν έγινε πολύ καλή. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τη λειάνω?
  • Τα τελάρα από ξύλο θα τα περάσω με κάποιο συντηρητικό για να τονίσω το χρώμα τους ή θα τα βάψω με μπογιά. Από προηγούμενη χρήση έχω ένα συντηρητικό ξύλου με βάση πολυουρεθάνη, γνωρίζει κανείς αν αυτά είναι ασφαλή για ενυδρεία?
  • Σε πρώτη φάση έβαλα 5kg χαλίκι το οποίο μου έδωσε κάπου 4cm ύψος βυθού. Είναι λίγο όμως και σκέφτομαι να συμπληρώσω κάτι ακόμα. Αν πάρουμε σα δεδομένο οτι θα έχω εύκολα φυτά και ίσως κάποιες γαρίδες, τί θεωρείτε καλύτερο, να πάρω πάλι χαλίκι και να συμπληρώνω ταμπλέτες βυθού όπου χρειάζεται ή να πάρω κάποιο υπόστρωμα και να το αναμείξω?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01970 seconds with 12 queries