Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 07-05-11, 16:08
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takisSs Εμφάνιση μηνυμάτων
το προβλημα μου στο σταδιο που βρισκομαι ειναι τι πρεπει να βαλω κατω απο το λαινερ ετσι ωστε να μην εχω καποιο απροσδοκητο προβλημα μελλοντικα δηλαδη για να προστατευτω απο( τυχον τρωκτικα,ποντικια και οτιδηποτε αλλο που μπορει να μου προκαλεσει αιτια διαρροης)Ο καλυτεροσ τροποσ πιστευω ειναι να τσιμενταριστει πριν μπει το λαινερ αλλα εκτοσ απο αυτο τι αλλη λυση μου προτεινεις??
Υπόγειο κίνδυνο από τροκτικά δεν τον έχω συναντήσει ποτέ μέχρι σήμερα, για να είμαι ειλικρινής. Όπως και να' χει, ο τρόπος που έχεις αναλύσει για έστω και λεπτή στρώση μπετόν κάτω από το λάινερ έχει ξαναγίνει πολλές φορές και φαίνεται να είναι μια καλή κίνηση. Προσοχή βέβαια στη λύανση της επιφάνειας ώστε να μην υπάρχουν ατο μπετόν (τσιμεντοκονίαμα) αιχμυρά πετραδάκια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takisSs Εμφάνιση μηνυμάτων
οστοσο η λειτουργια της λιμνης μου θα ειναι πολυ απλη με ενα αυτοσχεδιο φιλτρο που θα δημιουργησω ο ιδιοσ με ενα βαρελι οπου θα τοποθετισω πετρεσ απο ελαφροπετρα, λαβασ και καποια σφουγγαρια και εναν κυκλοφορητη 12000λιτ....
Ξεκινάω από την αντλία σου. 12,000 λίτρα την ώρα, το πολύ να υποστηρίξει μια δεξαμενή 8,000 λίτρων. Μην το παρακάνεις, γιατί η ροή και η κίνηση του νερού δεν θα καλύπτει εξολοκλήρου τη δεξαμενή σου.

Σφουγγάρια, ελαφρόπετρες και πέτρες δε θα' πρεπε να τα σκέφτεσαι από τη στιγμή που θέλεις να κάνει ένα τόσο μεγάλο κύκλωμα για κοι. Είναι καλύτερα να ψάξεις για βιολογικό υλικό από το εμπόριο. Κάνει πολύ καλύτερη δουλειά, κυκλοφορεί το νερό ευκολότερα χωρίς να παραμένει λάσπη και ακαθαρσία, δημιουργώντας χώρους ανάπτυξης παθογώνους οργανισμούς κ.α. πολλά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01518 seconds with 11 queries