Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #103  
Παλιά 20-11-17, 18:54
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ph θα ανέβει αν αερίζεις αρκετα το δωμάτιο που έχει το ενυδρείο. Κάνε κ μεγάλες αλλαγές για να κατεβάσεις τα νιτρικά σου. Με 25 αργα γρήγορα θα χάσεις τα sps.
Ήδη ξεκίνησα αλλαγές νερού και έκανα ένα καλό καθάρισμα το sump

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
τράβηξε και ένα σωληνάκι από τον αέρα του σκιμμερ στο μπαλκόνι....
Για να το κάνω αυτό θα χρειαστώ περίπου 10 μέτρα σωληνάκι. Θα μου κάνει δουλειά ή όχι;


Σήμερα έγινε μια καλή εκκαθάριση στο sump. Έβγαλε πολύ μπίχλα και ίσως να ήταν αυτός ο λόγος για τα υψηλά νιτρικά που είχα. Άλλαξα και αλάτι: Αντί του Aquaforest reef Που χρησιμοποιούσα ως τώρα, πήρα να δοκιμάσω το Aquarium Munster reef. Οι τιμές που μου έδωσε σε αλατότητα 1026 και θερμοκρασία 26,5 ήταν οι εξής:

Ca-->440
Mg-->1275
Ph-->7,4
Kh-->8,3

Είναι λίγο νωρίς ακόμα για να βγάλω συμπεράσματα. Το αλάτι πάντως διαλύεται άμεσα και με το χέρι και δεν αφήνει κατάλοιπα στο νερό. Χρησιμοποιεί κανείς το συγκεκριμένο αλάτι για να μου πει τις εντυπώσεις του;

Τελικά δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό και έβαλα ένα Hippo Tang. Το πήρα από συνχομπίστα και απ' ότι μου είπε δεν έχει αρρωστήσει ποτέ. Μετά την πρώτη μέρα που ανεβοκατέβηκε το τζάμι πάνω από 1000 φορές, συμπεριφέρεται λες και είναι καιρό στο ενυδρείο. Το yellow tang αφού έκανε επίδειξη ανδρισμού για δύο ολόκληρες ώρες, το αποδέχθηκε στην παρέα και τώρα κολυμπάνε μαζί. Φροντίζει πάντως να του υπενθυμίζει, που και που, ποίος κάνει κουμάντο στο ενυδρείο. Εμφανίζει κάποιους λευκούς λεκέδες στο σώμα της, όχι πάντως ick, που φεύγουν μετά από λίγο. Η αλήθεια είναι ότι τηςαρέσει να μπαινοβγαίνει στις σπηλιές και να χώνεται μέχρι και στην παραμικρή τρύπα. Καλού κακού άρχισα διατροφή πλούσια σε πρωτεΐνη εμποτισμένη με σκορδόζουμο και Fish V. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Πάντως έχω αρχίσει να σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να πάρω μια UV, για καλό και για κακό........

Edit: Απ' ότι είδα η salarias fasciatus της έχει ρίξει κάνα δύο καλές δαγκωματιές και από κει είναι τα σημάδια. Να ασκήσω βέτο ή όχι;

Μαζί με το Hippo, πήρα πεσκέσι και ένα chromis viridis, το οποίο είναι κυριολεκτικά σαν τη μύγα μες το γάλα. Αν προσθέσω chromis στο ήδη υπάρχων, σκέφτομαι για 5-6 ψαράκια, λέτε να υπάρξει πρόβλημα;

Τα κοράλλια πάνε πολύ καλά. Έχουν εμφανή ανάπτυξη, πέρα από μια ricordea η οποία δεν πήρε ποτέ τα πάνω της. Προσπαθώ να κρατάω το Mg στα 1360 και το Ca γύρω στα 430. Πέρα από ένα Amino Mix, που βάζω στη μισή δοσολογία δεν ρίχνω τίποτε άλλο. Τα κοράλλια που έχω αυτή τι στιγμή είναι:

Seriatopora Hystrix ροζ
Montipora green με μοβ άκρη
Montipora red
Caulastrea
Stylophora purple
Star polyps
Ricordea green

Θα πρέπει να αρχίζω να τα ταΐζω και κάτι άλλο;

Μια ερώτηση που ίσως φανεί αστεία. Το FoxFace Lo σαν να μου φαίνεται ότι έχει ακράτεια. Τα "αφήνει" παντού και σε ανύποπτη στιγμή. Κυριολεκτικά ψεκάζει όλους τους συγκάτοικους του ενυδρείου, οι οποίοι νομίζουν ότι είναι τροφή και σπεύδουν να δοκιμάσουν. Μοιάζουν με τη γύρη που αφήνουν τα λουλούδια την Άνοιξη (σε λίγο μου φαίνεται θα γράψω και ποίημα.....) Αυτό μπορεί να επαναλαμβάνεται έως και 10-15 φορές τη μέρα. Είναι φυσιολογικό;
-------------------------
Μου φαίνεται πως ο γοβιός έχει αποφασίσει να αλλάξει το χρωματικό μοτίβο στο blue tang. Εμφανίζει σημάδια στο σώμα του που είναι ίδια με αυτά που αφήνει στο τζάμι όταν τρώει άλγη. Δεν έχει πληγές ή κάτι το*ανησυχητικό, μόνο αποχρωματισμούς στο σχήμα του στόματος του γοβιού. Τρώει κανονικά, δεν κρύβεται, τα πάει καλά με όλα τα υπόλοιπα ψάρια και γενικά έχει την αναμενόμενη συμπεριφορά του είδους του. Δεν πιστεύω ότι θα πρέπει να απομονώσω τον γοβιό, μιας και ποτέ δεν έχει πειράξει κανένα ψάρι. Το blue tang στο προηγούμενο ενυδρείο ήταν το κυρίαρχο και ίσως θα χρειαστεί να αλλάξει λίγο την συμπεριφορά του. Θα πρέπει, όμως να κάνω κάτι προληπτικά για να μην τρέχω αργότερα, π.χ. λοιμώξεις και τα λοιπά;*
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sxetikos : 20-11-17 στις 18:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02026 seconds with 11 queries