Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 17-01-17, 00:14
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Επειδή το έψαξα και εγώ κάποια στιγμή, μου βγήκαν τα μάτια στο διάβασμα και στην αναζήτηση για να πάρω ένα καλό και σωστό κολλητήρι, κοιτούσα από τα φτηνά κολλητήρια χειρός των 5 ευρώ μέχρι τους καλούς επώνυμους σταθμούς των 200 ευρώ, δεν μπορούσα να βγάλω καμιά άκρη. Στο τέλος όμως κατέληξα στο κινέζικο ZD-99 το όποιο κάνει την δουλειά του τίμια και με μικρο αρχικό κόστος αγοράς (πρέπει είναι το ίδιο που έχει και ο mathiu εδώ)

Δέχεται και ανταλλακτικες μύτες οι οποίες δεν κοστίζουν πολύ. Παίζει να χαλάσεις μια - δυο μύτες με την απειρία σου μέχρι να μάθεις να το δουλεύεις σωστά το κολλητήρι. Εδω για φαντάσου, την πρώτη φορά που το χρησιμοποιησα, δεν γνώριζα καν ότι έπρεπε να βρέξω το σφουγγαράκι που έχει μέσα. Στην πράξη ανακαλύπτεις και μαθαίνεις πολλά πράγματα. Αν δεις όμως στην πορεία ότι πας να ασχοληθείς πιο σοβαρά με τις κολλήσεις και το έχεις, τότε θα κοιτάξεις για τα ακριβά και επώνυμα. Μονό τότε θα αξίζουν διότι δεν είναι τυχαίο που είναι ακριβά.

Από το διάβασμα τότε, θυμάμαι, ότι καλό θα ήταν να αποφεύγουμε γενικά τα χειρός που δεν έχουν γείωση και ειδικά τα πολύ φτηνά κινεζικά. Παίρνουν 220V από την πρίζα, τα οποία σκοτώνουν. Αν θέλεις χειρός κοιτά για τα Weller τα οποία πολλοί τα έχουν πάρα πολλά χρονιά. Και αν θυμάμαι σωστά, όσο πιο πολλά watts σηκώνει το κολλητήρι, σημαίνει ότι κράτα πιο εύκολα την επιθυμητή θερμοκρασία.

Αυτά τα λέω με την πάρα πολύ μικρή εμπειρία που έχω και με το διάβασμα που έριξα στα σχετικά sites. Αν κάποιος νομίζει ότι λέω κάτι λάθος, καλό θα ήταν να με διορθώσει.

Πάντα φιλικά, Γιάννης.

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01422 seconds with 11 queries