Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 15-12-15, 13:20
Το avatar του χρήστη haf_k
haf_k Ο χρήστης haf_k δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-09-2009
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 219
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antricos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω αν τα έχω καταλάβει όλα αλλά θα την βρούμε την λύση!
Εξήγησε μου λίγο τα εξής:

(1) Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ύπαρξης δεύτερης αντλίας η οποία θα φεύγει από το sump και θα πηγαίνει στο ενυδρείο. Αν ειναι η κεντρική αντλία μεταξύ ενυδρείου και sump ποιος ο λόγος να ελέγχεται από φλοτεροδιακόπτες? Αυτή είναι η κεντρικη αντλια της επιστροφης- Οι διακοπτες σταματουν την αντλια αν για οποιοδήποτε λογο το ενυδρειο υπερχειλησει περισοτερο νερο στο Sump. Επίσης το θεωρώ πολύ επικίνδυνο να μπλέξεις 220V και νερό και κατά τον χειρισμό αλλά και πιθανά να πέσει το ρελε διαφυγής (εστω ότι δουλεύει σωστά) και να ψάχνεσαι καμιά ώρα.
Οι φλοτερδιακοπτες ενεργοποιούν ρελε 12V από το οποιο περναει το 220V

(2) Βάζοντας τους φλοτεροδιακόπτες (ΝΟ) να οπλίζουν τον ρελε και να ξεκινάει η πλήρωση θα λειτουργήσει δεν λέω άλλα θα παρουσιαζεται το εξής προβλημα: λόγο της κυμάτωσης της επιφανειας του νερού, λόγο του ότι θα μετακινείται νερό μέσω των αντλιών, το ρελε θα ανοιγοκλείνει και η αντλία θα λειτουργεί κάποια δευτερόλεπτα και θα σταματάει. Αυτό θα γίνεται συνεχεια με αποτέλεσμα και να καταπονείς την αντλία και να μην κάνεις την δουλειά σου σωστά. Το προβλημα λύνεται είτε εισάγοντας κάποιο delay είτε βάζοντας φλοτεροδιακόπτες για να μετράς ανώτερο και κατώτερο επίπεδο στάθμης. Εχω ηδη delay

(3) Η αντλία σου ειναι 12volt? ναι Τον φλοτεροδιακόπτη τον έχεις βάλει χαμηλά ώστε να διακόψει αν βγει η αντλία εκτός νερού σωστά? Σωστά, εφόσον δεν εχει νερο το δοχείο αναπλήρωση να μην καεί η αντλία

(4) Το led 2 δεν νομίζω ότι δουλεύει όπως θέλεις ακριβώς. Το led 2 (κόκκινο) θα ανάψει όντως όταν αδειάσει το δοχείο πλήρωσης και πέσει χαμηλά και η στάθμη του sump αλλά θα ανάβει και όταν δουλεύει η αντλία, αν δεν σε πειράζει είσαι οκ.
Σωστα, θα πρεπει να του δωσω (-) στην εξοδο του φλοτερ και + από Μ/Τ!

Ευχαριστω για τις παρατηρήσεις σου, καποια σχολια μου με κοκκινο
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01570 seconds with 11 queries