Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 30-01-14, 08:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από αντρεας125 Εμφάνιση μηνυμάτων

Γεια σου και εσενα.ρωτησα διαβασα εψαξα και υστερα εφτιαξα.αυτεσ που βλεπεις ποιο πανω τις εχω φτιαξει ετσι ωστε να ειναι κοντα στην εξαγωγη του φιλτρου και εχουν πολυ καλη κυκλοφορια νερου.επισης τεσταρω το νερο μεσα στις γεννηστρες και δεν εχω ιχνος απο νιτρικα και αμωνια.τελευταιο επειδη θελω να εχω υγιες ενυδρειο καθε 4 μηνες αλλαζω υλικα στο φιλτρο,το ενα τριτο του νερου και καθε τριτη μερα ριχνω και 20 λιγκραμ βακτηρια.μεχρι σημερα δεν εχω αντιμετωπησει προβλημα.τα μικρα ειναι κιολας 2 μηνων και δεν εχω χασει ουτε ενα!!!!! Καλο εεεεεεε.........χαχαχαχα.παντως τα ειχα ακουσει ολα αυτα στο αρθρο που με εδειξες και σε ευχαριστω.οταν πηρα την αποφαση να τις φτιαξω τα μελετησα ολα πολυ καλα και ετσι τις εφτιαξα.αααααα τις εφτιαξα γιατι οπωσ ειπα και στην αρχη ειναι γυρω στα 80 μικρα και δεν ειχα που να τα βαλω και τα αρσενικα μαζι με τα θυληκα τα κυνηγαγανε και επειδη δεν εχω βαλει φυτα ακομα.

Γεια σου και από εμένα και καλώς ήρθες, φαίνεται πως έχεις όρεξη για το χόμπι. Νομίζω όμως πως κάτι δεν κάνεις σωστά, είπες πως κάνεις μετρήσεις μέσα στις γεννήστρες και πως δεν υπάρχει ίχνος αμμωνία και νιτρικών, αυτό δεν μου ακούγεται και τόσο σωστό, ή έχεις άστρωτο φίλτρο ή κατάφερες και πέτυχες πλήρη απονιτροποίηση (λίγο δύσκολο), επίσης δεν κατάλαβα κάθε πότε αλλάζεις το ένα τρίτου του νερού, κάθε 4 μήνες ή κάθε 3η ημέρα, βακτήρια γιατί ρίχνεις ; όταν στρώσει το φίλτρο είναι πεταμένα λεφτά, τα υλικά γιατί τα αλλάζεις κάθε 4 μήνες ; πάνω που πάνε να ωριμάσουν εσύ το ξεκινάς από την αρχή, δεν χρειάζεται αυτό, ένα απαλό ξέβγαλμα με νερό ενυδρείου είναι αρκετό και αυτό μετά από 6 μήνες και πάνω. Τώρα με τις γεννήστρες, μπορεί να έχεις μεγάλο ποσοστό "επιβίωσης" αλλά στο θέμα "διαβίωσης" δεν είναι ότι καλύτερα. Μου φαίνεται πιο πολύ πως είναι κάτι σαν "μαζική παραγωγή" ψαριών παρά σαν φυσιολογική διατήρηση ζωντανών οργανισμών, αν βάλεις κάποια φυτά για να κρύβονται τα μικρά αλλά και για να γεννάνε τα θηλυκά θα είναι πολύ καλύτερα, ίσως να έχεις μικρότερο ποσοστό "επιβίωσης" αλλά καλύτερες συνθήκες "διαβίωσης" με πιο δυνατά ψάρια και πιο ανθεκτικά, είναι δηλαδή θέμα ποιότητας και όχι ποσότητας, επίσης όταν έχεις ποσότητα θα πρέπει να δίνεις τακτικά γιατί θα καταλήξεις σε υπερπληθυσμό πολύ γρήγορα. Θα σου πρότεινα να βάλεις εύκολα φυτά και ειδικά κερατόφυλλο και να βγάλεις τις γεννήστρες, θα έχεις καλύτερες συνθήκες διαβίωσης αλλά και καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα. Πάντως φαίνεται πως έχεις όρεξη και πάθος για το χόμπι και αυτό θα σε αποζημιώσει κάποια στιγμή, προσπάθησε να διορθώσεις κάποια θεματάκια για να μη ταλαιπωρείς τα ψάρια σου αλλά να μη ταλαιπωρείσαι και εσύ και τότε θα δεις το μεγαλείο της φύσης.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01824 seconds with 11 queries