Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 09-06-08, 22:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα στελνω στο χωρο των πολυπριζων και συνδεω στο καλωδιο παροχης ρευματος του eliwell το αρσενικο φις, ενω στα αλλα δυο τα θυληκα.
Τον αισθητηρα θα τον δουμε μετα.









Το καλωδιο του αισθητηρα το περναω μεσα στο ενυδρειο εκει που εχω το βυθιζομενο θερμομετρο.
Το τοποθετω ετσι ωστε αν τραβηξω οτιδηποτε να μη το παρω μαζι.
Το περναω μαλιστα μεσα απο τη βεντουζα του θερμομετρου και το ακινητοποιω τελειως.
Καθως ειναι πολυ σημαντικο να μη φυγει ο αισθητηρας απο το νερο γιατι θα μετραει αερα και θα δουλευουν ανεξελεγκτα θερμαντηρας και ανεμιστηρες.







Βιδωνω και στην οροφη του μεσαιου ντουλαπιου τον eliwell και τωρα μενει ο προγραμματισμος.










-------------------------
Προγραμματισμος του Eliwell

Στον προγραμματισμο θα αναφερω μονο οτι θα αλλαξω και τα αλλα τα αφηνω στις default ρυθμισεις.
Ταυτοχρονα θα εξηγω τι κανει η καθε ρυθμιση.

- Προγραμματιζω την πρωτη εξοδο να ειναι για ελεγχο του θερμαντηρα και τη δευτερη για τους ανεμιστηρες (οπως αντιστοιχα εκανα και τις συνδεσεις των καλωδιων)
Πιεζω για 5 δευτερολεπτα τουλαχιστον το set και με τα βελακια παω στο rE1, παταω set και με τα βελακια παω στο HC1,
παταω set και με τα βελακια παω στο h (heat). Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.

- Ρυθμιζω μετα, να μου δειχνει τη θερμοκρασια με ακριβεια δεκαδικου.
Πιεζω για 5 δευτερολεπτα τουλαχιστον το set και με τα βελακια παω στο dlS, παταω set και με τα βελακια παω στο ndt,
παταω set και με τα βελακια παω στο y (yes). Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.

- Μετα τον προγραμματιζω να λειτουργει συμφωνα με το τι ειδος αισθητηρα εχω βαλει. (τον πλαστικο για υγρα NTC)
Πιεζω για 5 δευτερολεπτα τουλαχιστον το set και με τα βελακια παω στο CnF, παταω set και με τα βελακια παω στο H00,
παταω set και με τα βελακια παω στο ntC. Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.

- Μετα προγραμματιζω την κατωτερη θερμοκρασια που επιτρεπω.
Εγω που εχω θερμαντηρα με θερμοστατη πρεπει να ρυθμισω το θερμαντηρα σε λιγο πιο υψηλη θερμοκρασια απο οτι θα ρυθμισω τον eliwell για να "ανοιγει" οταν του δινεται η εντολη.
Πιεζω το set (φαινεται αμεσως) το SP1, παταω set και με τα βελακια ρυθμιζω τη κατωτερη θερμοκρασια.
Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.

- Μετα προγραμματιζω την ανωτερη θερμοκρασια που επιτρεπω.
Πιεζω το set και με τα βελακια παω στο SP2, παταω set και με τα βελακια ρυθμιζω τη ανωτερη θερμοκρασια.
Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.

- Μετα τον προγραμματιζω ποσο περιθωριο σε διαφορα θερμοκρασιας του επιτρεπω για να αρχισει να λειτουργει ο θερμαντηρας.
πχ. αν εχω ρυθμισει κατωτερη θερμοκρασια 26C και το περιθωριο που θα του δωσω τωρα θα ειναι 0,2C βαθμοι, ο θερμαντηρας θα αρχισει να λειτουργει μολις παει η θερμοκρασια στους 25,8 και θα σταματησει οταν φτασει παλι τους 26.
Για αυτο στην ουσια η προηγουμενη ρυθμιση δεν ειναι η πραγματικη κατωτερη θερμοκρασια αλλα το αθροισμα αυτης με το περιθωρειο που θα του δωσουμε.
Πιεζω για 5 δευτερολεπτα τουλαχιστον το set και με τα βελακια παω στο rE1, παταω set και με τα βελακια παω στο dF1,
παταω set και με τα βελακια ρυθμιζω το περιθωρει που θελω (πχ 0,2). Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.

- Μετα τον προγραμματιζω ποσο περιθωριο σε διαφορα θερμοκρασιας του επιτρεπω για να αρχισουν να λειτουργουν οι ανεμιστηρες.
πχ. αν εχω ρυθμισει ανωτερη θερμοκρασια 27,5C και το περιθωριο που θα του δωσω τωρα θα ειναι 0,2C βαθμοι, ο θερμαντηρας θα αρχισει να λειτουργει μολις παει η θερμοκρασια στους 27,7και θα σταματησει οταν φτασει παλι τους 27,5.
Για αυτο στην ουσια η προηγουμενη ρυθμιση δεν ειναι η πραγματικη ανωτερη θερμοκρασια αλλα το αθροισμα αυτης με το περιθωρειο που θα του δωσουμε.
Πιεζω για 5 δευτερολεπτα τουλαχιστον το set και με τα βελακια παω στο rE2, παταω set και με τα βελακια παω στο dF2,
παταω set και με τα βελακια ρυθμιζω το περιθωρει που θελω (πχ 0,2). Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.


- Τωρα μπορουμε να κανουμε και μια ρυθμιση σε περιπτωση που ξεσυνδεθει ή παθει βλαβη ο αισθητηρας, το πως θα συμπεριφερθει ο eliwell.
Σε αυτο ομως παιζει ρολο αν εχουμε θερμαντηρα με θερμοστατη ή οχι.
Αφου εχω λοιπον θερμαντηρα με θερμοστατη θα ρυθμισω ετσι ωστε να ειναι ανοιχτος συνεχεια απο τον eliwell και να σταματαει στη δικη του ρυθμιση.
Πιεζω για 5 δευτερολεπτα τουλαχιστον το set και με τα βελακια παω στο rE1, παταω set και με τα βελακια παω στο On1,
παταω set και με τα βελακια παω στο 1. Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.
Πιεζω για 5 δευτερολεπτα τουλαχιστον το set και με τα βελακια παω στο rE1, παταω set και με τα βελακια παω στο OF1,
παταω set και με τα βελακια παω στο 0. Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.


- Το αντιστοιχο θα κανω και στα ανεμιστηρακια. Σε περιπτωση "βλαβης" δηλαδη ο eliwell θα αφησει ανοιχτα τα ανεμιστηρακια να φυσανε.
Αν κατεβασει πολυ τη θερμοκρασια θα επεμβει ο θερμαντηρας.
Θα εχουμε το ιδιο τροπο ψυξης θερμανσης με την πρωτη περιπτωση (ανεμιστηρες χωρις eliwell) αλλα και μεγαλη καταναλωση ρευματος.
Αν το αφησω στη default ρυθμιση, απλα δεν θα ανοιξουν ποτε οι ανεμιστηρες.
Πιεζω για 5 δευτερολεπτα τουλαχιστον το set και με τα βελακια παω στο rE2, παταω set και με τα βελακια παω στο On2,
παταω set και με τα βελακια παω στο 1. Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.
Πιεζω για 5 δευτερολεπτα τουλαχιστον το set και με τα βελακια παω στο rE2, παταω set και με τα βελακια παω στο OF2,
παταω set και με τα βελακια παω στο 0. Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.


- Καλο ειναι κατα τη γνωμη μου να μην ειναι ιδιες, ολο το χρονο οι προγραμματισμενες θερμοκρασιες αλλα να αλλαζουν με τις εποχες.


- Τα link του manual του eliwell
http://www.climate-eu.invensys.com/N...C915ENG705.pdf
http://www.frostechnic.com/new%20eli...lers/IC915.pdf



Σπυρος Δελτα



__
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikenuke : 19-06-08 στις 15:23
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02819 seconds with 11 queries