Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 26-04-10, 23:31
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Arrow Vivarium βήμα βήμα!

Για να "σώσω" το 60 λιτρο ενυδρείο αποφασίσαμε να κάνουμε ένα vivarium!

Σε συνεργασία με τον Αντώνη (aqua pura) που ευχαριστώ πάρα πάρα πάρα πολύ αρχίσαμε να το στήνουμε και να δείξουμε βήμα βήμα ότι τίποτα δεν είναι δύσκολο!!

Βήμα 1:
Φτιάχνουμε καφέ (εγώ στη γαβάθα)



Βήμα 2:
Παίρνουμε ένα χαρτί και φτιάχνουμε στο περίπου αυτό που έχουμε στο μυαλό μας! Εγω το μόνο που έφτιαξα ήταν ο ήλιος πάνω δεξιά



Βήμα 3:
Συγκεντρώνουμε όλα τα υλικά μας ... στη περίπτωσή μας ένα τελάρο από μανιτάρια:



Βήμα 4:
Ένα ενυδρείο ... στη περίπτωσή μας ένα 60λιτρο



Βήμα 5:
Άμμο που είχε μείνει από το φυτεμένο! ... Τη τοποθετούμε στο ενυδρείο (η γαϊδουρότριχα είναι του Αντώνη):



Βήμα 6:
Θέλαμε να φτιάξουμε ένα υπερυψωμένο "λοφάκι" με την αγαπημένη μου cuba!! Έτσι κόψαμε το τελάρο και κάναμε δοκιμές:




Βήμα 7:
Κόψαμε το τελάρο και κάθετα για να το μικρύνουμε και το "δέσαμε" με tire up ώστε να είναι σταθερό ...



Βήμα 8:
Βάλαμε σωλήνες να στηρίξουμε τα μπροστά ποδαράκια που ήταν λίγο πιο κοντά μπροστά! (Όλο πατέντες είμαστε )



Βήμα 9:
Πάνω στην βάση βάλαμε μια μαύρη σακούλα ...




Βήμα 10:
Το ψεκάσαμε με το ψεκαστήρα με νερό (από τη γαϊδουρότριχα καταλαβαίνεται ποιος είναι )



Βήμα 11:
.... (από τη γαϊδουρότριχα καταλαβαίνεται ποιος είναι) ....



Βήμα 12:
Μπαίνει επιτέλους το τυρφόχωμα (βασικά είναι μείξη 3 διαφορετικών απο ότι κατάλαβα)



Βήμα 13:
Ψεκάζουμε και προσθέτουμε και άλλο!!




Βήμα 14:
Αρχίζει το φύτεμα της cuba -ς ... Γίνεται με τσιμπιδάκι και ... υπομονή



Εδώ φαίνεται πόσο βαθιά πρέπει να φυτευτεί:



Μετά από λίγο:



Και ολοκληρωμένη:



Φςςςς:



Βήμα 15:
Βάζουμε νερό στο ενυδρείο ... λιγάκι ... (η γαϊδορότριχα αυτή τη φορά είναι δική μου )




Βήμα 16:
Μετά από επιδρομή στον κήπο του yiannis59 βρήκα ωραίες πετρούλες και κλαδάκια - που τον υπερ - ευχαριστώ ... αν και δεν είναι ολοκληρωμένο ακόμα ειδικά από τη δεξιά πλευρά καταφέραμε να κρύψουμε το σκαλοπατάκι (αλλά και να το στηρίξουμε λιγάκι που είχε μια μικρή καμπύλη που βάρυνε) και σιγά σιγά με το να προσθέσουμε moss και φτέρες άρχισε να παίρνει μια μορφή ...
Έχει δουλειά ακόμα - δεξιά θα μπει καταρράχτης με διάφορες moss και αργότερα θα αντικατασταθεί από ένα mist maker !!

Το όνομα βρέθηκε από το ουισκάκι που ήπιαμε μετά τον καφε!!

__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 26-04-10 στις 23:47
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02378 seconds with 11 queries