Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 26-11-15, 08:29
idimos Ο χρήστης idimos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2014
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Έχετε δίκαιο για τα πλάτυ δεν ταιριάζουν. Όμως αυτή την στιγμή είναι πάνω από ένα χρόνο μέσα. Το χειμώνα που μας πέρασε είχα συνεχώς την έγνοια τους. Όταν άνοιγαν τα φώτα περίμενα να τα βρώ να επιπλέουν. Αλλά παρόλα αυτά δεν φάνηκε να τους νοιάζει ιδιαίτερα, ακόμα και με στις πιο χαμηλές θερμοκρασίες ήταν όλο ζωή και κολυμπούσαν ως ομάδα διαγώνια σε όλο το μήκος του ενυδρείου. Πιστεύω έχει να κάνει με την προσαρμογή που γίνεται με τον απόλυτο ομαλό τρόπο. Δηλαδή ο,1 βαθμούς την ημέρα ίσως και λιγότερο. Επίσης εγώ μένω στα Μάλια Ηράκλειο Κρήτη δεν το λες και ακριβώς χειμώνα το αυτό που υπάρχει εδώ. 18 C ελάχιστη άντε και λίγο πιο κάτω δεν είναι και ακριβώς κρύο νερό..?

Τα συνεφάκια από το ψάξιμο που έκανα είναι από τα λίγα που μπορούν να συμβιώσουν με χρυσόψαρα και γιαυτό τα έβαλα.

Τώρα όσο αφορά τις Θερμοκρασίες του καλοκαιριού. Με δύο καλοκαίρια πίσω μου και χωρίς καμία απώλεια δεν ξέρω. Ναι μεν συμφωνούν όλοι ότι οι υψηλές θερμοκρασίες δεν είναι καλό. Αλλά εγώ πάλι δεν κατάφερα να παρατηρήσω την παραμικρή αλλαγή συμπεριφοράς. Αντίθετα ήταν πολύ δραστήρια σε όλη την στήλη του νερού κανένα ίχνος νωχελικότητας ή κάτι περίεργο στην συμπεριφορά τους.

Παρά αυτά θα φτιάξω μια κατασκευή με ανεμιστήρες από τώρα να είμαστε έτοιμοι για το καλοκαίρι. Το καλοκαίρι το μόνο που παρατήρησα ήταν η άλγη είχε πάρει τα πάνω της επικίνδυνα.

Η αλλαγές είναι ένα θέμα, δεν είναι και το πιο εύκολο να βάζεις όλο τον μηχανισμό μπροστά κάθε φορά. Ϊσως το δω για κάποιο πιο αυτόματο σύστημα. Αλλά θα πρέπει να λείπει η γυναίκα όταν θα αρχίσω τα τρυπήματα.

Πάντως με τα χρυσόψαρα τουλάχιστον μέχρι τώρα είδα πολλά πράγματα που δεν ευθυγραμμίζοντε ακριβώς με τις παρατηρήσεις της ψαροκοινότητας.

Όσο αφορά τα φυτά. Φυτά έφαγαν μόνο όταν τα φύλλα τους είχαν μαλακώσει από άλλη αιτία πρώτα. Ζωντανό ιστό που αναπτύσσετε κανονικά δεν πειράξανε ποτέ. Αυτό που βλέπω εγώ, είναι να τσιμπάνε σαν να θέλουνε, να βοσκήσουν, την άλγη στην επιφάνεια των φύλλων και δεν δαγκώνουν άκρες. -- Τουλάχιστον μέχρι στιγμής

Έχω επενδύσει πολύ αγάπη - χρόνο αλλά και χρήματα για να χάσω έστω ένα από τα αγαπημένα μου ψαράκια. Μπορεί να ήταν φτηνά όταν τα πρωτοπήρα αλλά τώρα η αξία τους για εμένα έχει εκτοξευτεί. Τα παιδιά μου τους έχουν δώσει ονόματα και όποτε έρχονται φίλοι τους δείχνουν το ενυδρείο τους υπερήφανα.

Παρόλα αυτά δεν μπορώ να αντισταθώ σε νέους πειραματισμούς και αλλαγές στο μικρό μου οικοσύστημα, πρέπει όλο κάτι να προσθέσω να αφαιρέσω και να αλλάξω. Το ενυδρείο μου δεν νομίζω ότι θα ωριμάσει ποτέ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01636 seconds with 11 queries