Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 24-04-09, 11:31
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ko$ta$ Εμφάνιση μηνυμάτων
Την λίμνη την έφτιαξα με την άδεια του Πάσχα έχει αυτήν τη στιγμή μόνο έναν κυκλοφορητή 2000 λίτρα που γυριζει το νερό αργότερα θα μπουνε τα απαραίτητα φίλτρα
Το βαθύτερο σημείο είναι περίπου 90 εκατοστά και λέω περίπου γιατί δεν την έχω μέτρηση
Ρεύμα φυσικά και έχω πρόσβαση αφού είναι στην αυλή του σπιτιού μου
Τώρα για της γάτες θα σκεπάζετε με ένα ψιλό τουλουπάνι και εστί δεν θα έχω πρόβλημα και με τα δέντρα που είναι γύρο της
Ο κυκλοφοριτής σου αν και δυνατότερος μια χαρά είναι, πάντα μιλώντας για τα λίτρα σου.

Φίλτρο θα έπρεπα να το είχες ήδη τοποθετήσει, γιατί θα κυριαρχήσει η άλγη. Η άλγη θα δημιουργηθεί έτσι και αλοιώς, έστω και αν δεν έχεις μέσα ψάρια, λόγω της σκόνης κυρίως που πέφτει στο νερό, προσφέροντας θρεπτικά στοιχεία στην άλγη να αναπτυχθεί σε συνδιασμό με τα νιτρικά που υπάρχουν ήδη στο νερό και την ηλιακή ακτινοβολία. Το φίλτρο απλά θα μαζεύει ότι αιωρείται στο νερό, από μόρια σκόνης μέχρι και άλλα μικροσκοπικά σωματίδια. Σου προτείνω να τοποθετήσεις φυτά όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Νυμφαία (μια) για την ώρα και κανένα hyperus Papyrus που μπορείς να το βρεις σχεδόν σε όλα τα φυτώρια.

Να έχεις υπόψην σου ότι στο νερό της λίμνης (για ψάρια) βάζουμε αντιχλώριο στην περίτωση όπου χρησιμοποιείς νερό της υδατοπρομήθειας.

Αλήθεια όμως, αν σε προλάμβαινα προηγουμένως, θα σε συμβούλευα να πενταπλασίαζες τα λίτρα σου ώστε να μπορούσες να φιλοξένήσεις κοι που σου αρέσουν. Δυστυχώς τώρα, με τα λίτρα που διαθέτεις, μπορείς να φιλοξενήσεις μόνο χρυσόψαρα και αυτά με κάποιες προϋποθέσεις που πρέπει να τηρήσεις.

Τί θερμοκρασίες πιάνετε σε εκείνες τις περιοχές κατά τις πιο κρύες μέρες του χειμώνα?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01542 seconds with 11 queries