Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #182  
Παλιά 23-05-18, 09:14
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Τι θέλω και βελτιώνω τις συνθήκες στα ψάρια? Τα `θελα και τα 'παθα. Πλέον η λίμνη έγινε "βούρκος".





Η λίμνη εκεί που δεν είχε το παραμικρό ίχνος αιωρούμενη άλγης, ξαφνικά θόλωσε. Οι αντλίες είχαν μπουκώσει με αποτέλεσμα να μην κυκλοφορεί σχεδόν καθόλου νερό στα φίλτρα. Πάλι καλά που έχω δυνατή αεραντλία. Το θεώρησα κακιά τύχη. Καθάρισα τις αντλίας και την επομένη μέρα πάλι τα ίδια. Ευτυχώς με ενημέρωσαν οι γείτονες ότι τα ψάρια κάθε μεσημέρι κυνηγιούνται και μυρίζει πολύ ψαρίλας. Τελικά είχα πάλι αναπαραγωγή αυτή την φορά όμως του έδωσαν να καταλάβει. Καθάρισα τα αντλία και φίλτρα και μετά από 2 ώρες αντίκρισα ΠΑΛΙ αυτό το αποτέλεσμα.





Πρέπει να ασχολούμαι με την μεταφυτέψει των φυτών κάθε χρόνο. Το πολύ πολύ να καθαρίζω τις ρίζες. Φέτος το παραμέλησα. Καλά τα λένε ότι δεν μπορείς να συνδυάσεις ΚΟΙ με φυτά. Το πάθημα γίνεται μάθημα

Κάθε μια ώρα καθάριζα τις αντλίες από ρίζες γιατί συνέχεια μπουκώνουν και δεν κυκλοφορούσε το νερό. Έκοψα τις ρίζες που προεξείχαν από όλες τις γλάστρες. Δυστυχώς το νερό είναι θολό και δεν μπορώ να ξέρω πόσα κομμάτια από ρίζες αιωρούνται ακόμα στην λίμνη.



Ύστερα από αυτή την νίλα που πέρασα πρέπει να κάνω αλλαγές στην λίμνη. Το σίγουρο είναι ότι τα φυτά πρέπει να φύγουν από την λίμνη γιατί την επόμενη φορά μπορεί να μην είμαι τόσο τυχερός και να έχω απώλειες. Σκέπτομαι να φτιάξω μια προλίμνη στην θέση του καταρράκτη και να βάλω όλες τις γλάστρες εκεί μέσα. Από Ιούλιο που θα έχω χρόνο θα ασχοληθώ ποιο ζεστά με το θέμα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180518_160145.jpg
Εμφανίσεις:  1155
Μέγεθος:  107,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180518_160152.jpg
Εμφανίσεις:  1105
Μέγεθος:  75,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180518_160516.jpg
Εμφανίσεις:  1096
Μέγεθος:  79,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180518_161355.jpg
Εμφανίσεις:  1108
Μέγεθος:  38,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180518_161613.jpg
Εμφανίσεις:  1103
Μέγεθος:  62,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01668 seconds with 12 queries