Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 17-05-11, 18:29
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψάρια που ανατρέφονται σε ενα αμυδρο περιβάλον οποως οι βαθιές λίμνες, ποταμοί κλπ αναπτύσουν και διατηρούν χλωμό χρωματισμό, ενώ τα ψαρια που ανατρέφονται σε ενα φωτινό περιβάλλον αναπτύσουν φωτεινοτερο.
Εδώ μιλούμε για κλειστά ελεγχόμενα κυκλώματα φίλε και όχι για φυσικά τεράστια και βαθιά οικοσυστήματα που είναι δεδομένο ότι οι χρωματισμοί θα είναι πιο άτονοι. Όχι όμως λόγω της λιγότερου φωτός, αλλά για πολλούς άλλους λόγους όπως αναπτύχθηκαν πιο πάνω, είτε μιλάμε για μηχανισμό της φύσης για καλύτερη κάλυψη των ψαριών για επιβίωση, ιδιαίτερα η καινούρια γενιά που θα γεννηθεί εκεί, είτε γιατί η διατροφή των συγκεκριμένων ψαριών (άγρια στη φύση) είναι σαφέστατα διαφορετική σε ποιότητα και σε ποσότητα. Οι δύο πιο πάνω λόγοι στο συγκεκριμένο περιβάλλον είναι σαφέστατα πιο σημαντικοί από το να επιδείξουν τους εκπληκτικούς τους χρωματισμούς.

Να μην ξεχνάμε ότι ο πρόγονος των ψαριών αυτών έχει μονήμως τους χρωματισμούς των μικρών χρυσόψαρων. Οι χρωματισμοί ήρθαν πολύ αργότερα σε συνθήκες αιχμαλωσίας. Δεν τους είχαν μόνημο φως από πάνω τους. Σε καμία περίπτωση όμως δεν λέω ότι το φως δεν παίζει και αυτό το δικό του ρόλο.

π.χ. η μικρή μου δεξαμενούλα με τα χρυσόψαρα μου είναι μονήμως σε σκιερό μέρος, είναι κατακόκκινα και υγειέστατα. Άμεσο ή δυνατό φως ποτέ! Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι αναγκαίο να έχουμε τη λιμνούλα μας κάτω από τον ήλιο με πολύ φωτεινό περιβάλλον για να αποκτήσουν τα ψάρια μας πιο έντονα χρώματα. Τα ξέβαθα και μικρά μας συστήματα είναι σε θέση να επιτρέψουν στο φως να περάσει έως κάτω, χωρίς να δέχονται άμεση ακτινοβολία.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01517 seconds with 11 queries