Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #44  
Παλιά 07-06-10, 08:12
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ σε όλα, εκτός σε κάποιες μικρές παραγράφους.


Γιάννο, είμαι στο χώρο αρκετά χρόνια και μπορώ να επιφέρω γνώμη από προσωπική μου πείρα, έστω και αν είχα μικρό κύκλωμα. Πράσινο νερό δεν είχα ποτέ, ακόμα και σήμερα έστω και αν δεν έχω UV! Μόνο για ένα μικρό διάστημα είχα UV που στην περίοδο αυτή δεν είχα δει κάτι το διαφορετικό. Οπότε επέλεξα να την αφαιρέσω εντελώς μιας και αυτό που ήθελα τότε ήταν ισχυρότερη φίλτρανση. Το αν έκανα λανθασμένη ή σωστή κίνηση, παραμένει προσωπική επιλογή. Διαβάζοντας όμως και ακολουθώντας τις συζητήσεις που διεξάγονται γι' αυτό το θέμα, αυτήν την δεδομένη στιγμή, θέλω UV.



Γιάννο, οι ξένοι πολύ εύστοχα ονομάζουν τα κλειστά κυκλώματα μας POND (ελληνιστή δεξαμένες), είτε είναι φτιαγμένα από λάινερ είτε τσιμέντο. Και στις δύο περιπτώσεις δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά, γιατί μιλάμε για ένα κλειστό κύκλωμα. Ένα κλειστό κύκλωμα δεν μπορεί με κανέναν απολύτως τρόπο να αντικαταστήσει ή να πλησιάσει έστω και στο ελάχιστον ένα πραγματικό βιότοπο, όσα πειράματα και αν κάνουμε. Οπότε μην συγκρίνεις τη δική σου λίμνη με μια τσιμεντένια κατασκευή, γιατί μιλάμε για το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα. Οπότε το μοναδικό που αλλάζει είναι οι κάτοικοί του.



Το αν θέλω μικρά ή μεγάλα κοι, δεν είναι επιλογή, είναι βασικά θέμα σωστής διατήρησης και υγείας. Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν συνίσταται διατήρηση οποιωνδήποτε οργανισμών σε ένα κλειστό κύκλωμα από την στιγμή που είναι καταδικασμένα να παραμείνουν νάνοι. Είτε μιλάμε για ενυδρείο είτε λίμνη. Όταν θέλω μικρότερα ψάρια, πολύ απλά επιλέγω είδη που παραμένουν μικρά και δεν αναγκάζω τα μεγαλύτερα να το πράξουν αυτό για δική μου ευχαρίστηση. Φιλικότατα τα επισημάνω αυτά Γιάννο, πράγμα που υποστηρίζω και θα συνεχίσω να πράττω.




Εδώ συμφωνώ και επαυξάνω...



Ναι, σε μια φυσική λίμνη όμως εκατοντάδων χιλιάδων κυβικών μέτρων νερού, που υποστηρίζεται από συνεχόμενη ροή φρέσκου νερού κάποιου ποταμού που είναι πλούσια σε οξυγόνο ιχνοστοιχεία και θρεπτικές ουσίες για τα ζωντανά που βρίσκονται πολύ χαμηλά στην βάση της πυραμίδας του βιότοπου αυτού και όχι μόνο.

Βασίλη όταν μιλάω για λίμνη δεν μιλώ για τρόπο κατασκευής αν είναι από τσιμέντο η λάινερ. Μιλάω αν θα είναι με φυτά η όχι. Για εμένα πάντοτε δεν νοείται λίμνη χωρίς φυτά αλλά ενυδρείο στην αυλή. Ποια η διαφορά του ενυδρείου που έχουμε στα σπίτια μας με μια (λίμνη) που έχουμε στην αυλή μας χωρίς φυτά?

Δεν είπα ότι είναι επιλογή μας στο πόσο θα μεγαλώσουν τα ΚΟΙ μας. Αυτό που λέω είναι ότι αναλόγως τον χώρο που θα τους δοθεί να μεγαλώσουν ανάλογα. Ξέρουμε ώμος όλοι μας ότι δεν είναι το μοναδικό που πρέπει να προσέξουμε αλλά είναι και άλλα πολλά. Το πρώτιστο για εμένα είναι τα γονίδια μετά ο χώρος και μετά η ποιότητα του νερού……….και ακολουθούν τα υπόλοιπα.

Δεν προτείνω την χρήση της λάμπας από την στιγμή που το νερό σου δεν πρασίνισε ποτέ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02092 seconds with 11 queries