Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 14-01-16, 00:47
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων

Σούπερ η ανηψιά.
Πολύ καλό. Έχει βέβαια αρκετή άλγη αλλά δεν είναι άσχημη, ιδιαίτερα οι κόκκινες και οι codium bursa που είναι όλα τα λεφτά. Μου άρεσαν και οι ποσειδωνίες (Posidonia oceanica) που πρόσθεσες. Γι'αυτές προσπάθησε να μας ενημερώνεις για την πορεία τους.
Το κοράλλι τα σπάει στην κυριολεξία.
Όσο για τον αστερία......μπορείς να τον κρατήσεις για αρκετό καιρό ακόμη και όταν δεις ότι αρχίζει να "λεπταίνει" μπορείς να τον επιστρέψεις στην θάλασσα. Συνήθως επιβιώνουν αλλά βρίσκονται δυστυχώς σε μια μόνιμη κατάσταση πείνας.....
Μάλιστα... θα τον κρατήσω τον αστερία και θα τον παρατηρώ...
Ποσειδωνίες κρατάω από πέρυσι στο δικό μου ενυδρείο!! Δεν έχω τρελή ανάπτυξη, δεν ξέρω και στη φύση πόσο γρήγορα γίνεται, βγαίνουν παραφυάδες πάντως... Έχω 10cm άμμο υπόστρωμα... Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν βρίσκονται σε μεγάλη ροή είναι γεμάτες άλγες και σαπίζουν...
Και στο εξοχικό μου που βουτάω, μιας και έχει κάτι "νησάκια" τα οποία κόβουν το κύμα και έχει περιοχές με λίγη κίνηση νερού, εκεί τα φύκια είναι καταπράσινα, σε περιοχές που πάνε πέρα δώθε από τον κυματισμό, είναι καφε γεμάτα με άλγη...
Παρακολουθώ μερικά blog από Αγγλία, Ισπανία που κάνουν "πειράματα" με διάφορες άλγες/φυτά/φωτισμό/θερμοκρασίες κλπ.. και καταγράφουν ποια από αυτά επιβιώνουν σε ενυδρεία...
Εκτός από πoσειδωνίες, έχω διατηρήσει Sargassum Muticum επιτυχώς, το οποίο μάλιστα καλαδεύω συνεχώς, μεγαλώνει σαν τρελό, και μερικά κόκκινα σαν μικρά δεντράκια... Κάτι ωραία πράσινα φυτά, που ξεβράζει η θάλασσα, μετά από 2 μέρες ασπρίζουν και λιώνουν
Θα κάνω μια παρουσίαση και στο δικό μου να τα δείτε... Το κοιτάω και ετοιμάζω άλλη μία γυάλα για πειράματα με άλγες/φυτά..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01603 seconds with 11 queries