Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 12-01-16, 12:33
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μοα χαρα παει!
Δουλευεις σκιμμερ;
Τι θερμοκρασια δουλευεις ;
Έχω το Resun SK-300, το οποίο είναι οριακό για 60 λίτρα.. Σαν σκίμερ κάνει δουλειά, δεν είναι της πλάκας, βγάζει σκούρο ζουμί.. Έχω τρυπήσει χαμηλά το καπάκι του και έχω περάσει λάστιχο αεραντλίας το οποίο καταλήγει σε πλαστική μπουκάλα 1.5 λίτρου χαμηλά, για να μην το αδειάζω συνεχώς και μου γεμίζει την μπουκάλα σε διάστημα ενός μήνα περίπου... Έχω άλλη μία ίδια μπουκάλα γεμάτη με νερό φτιαγμένο, οπότε όση απώλεια έχω από σκιμμερ κάθε 3-4 μέρες την αναπληρώνω, έτσι ώστε όταν γεμίσει η μπουκάλα από το σκίμερ, να έχει αδειάσει η δεύτερη... Έτσι η αναπλήρωση με νερό από ΑΟ δεν μου αλλάζει την αλατότητα...
Θερμοκρασίες το Χειμώνα φτάνουν μέχρι 17-18 και το καλοκαίρι μέχρι 24-25 το πολύ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοβερο το ενυδρειο της ανηψιας μπραβο!!Και το κοραλλι στην αρχη του βιντεο ολα τα λεφτα!!Γιατι λες οτι τα φυτα που βρισκονται σε δυνατη ροη εχουν αλγες,το wavemaker αυτη τη δουλεια δεν κανει,να αυξανει τη ροη;;
Να 'σαι καλά!! Το wavemaker μια χαρά την κάνει την δουλειά του, αυτό πρέπει να γίνεται, απλά όταν βρίσκονται φυτά σε υψηλή ροή νερού μαζεύουν άλγες... Το ίδιο γίνεται και στο ATS όπου φως και υψηλή ροή, γεμίζει με άλγη...
Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα Ούτε είναι εύκολο στο μικρό αυτό ενυδρείο να έχω περιοχές λίγης ροής... Μόνο δίπλα από το wavemaker που έχω βάλει τα περισσότερα φύκια είναι χαμηλή η ροή...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 12-01-16 στις 12:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01406 seconds with 11 queries