Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 13-06-15, 00:14
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Πλέον κι εμένα μία από τα ίδια Αεικίνητη, χωρίς ντροπές πλέον... Όντως από τα πιο όμορφα ψαράκια και βρίσκω διάφορους χρωματισμούς, από σχεδόν πράσινα, μέχρι κοκκινωπά...
Και ο aidablennius sphynx, τρώει του καλού καιρού πλέον...
Μπήκε και ένα μικρούλι θηλυκό thalassoma pavo, το οποίο έχει ερωτευθεί παράφορα η ανηψιά μου... Πανέμορφο....
Το ξέρω οτι είναι πολλά για τα λίτρα, αν και μικρά... ειδικά για το σπιντάτο thalassoma pavo... Θα μεταφερθούν στο νέο μου ενυδρείο που τελειώνω...
Ανεβάζω σύντομα και φωτό από το μικρούλι ATS που τα πάει περίφημα και μου κρατάει τα νιτρικά πλέον κάτω από 5...

aidablennius sphynx και thalassoma pavo, τρώνε και ψιλοκομμένη γαριδούλα και φυλαράκι που δοκίμασα, αλλά ο symphodus roissali, δεν τα δοκιμάζει καν... ούτε στο παλιό μου μεσογειακό έτρωγε... Μόνο κατεψυγμένη αρτέμια τρώει (ακόμα και μέσα από δοκιμαστικό σωλήνα με σύριγγα που έχω φτιάξει για το τάισμα, επιτείθεται μανιωδώς μόλις τις βλέπει, χωρίς να έχουν επαφή με το νερό...) και bloodworms που βάζω καμια φορά... Είναι φυσιολογικό?? Το φυλαράκι π.χ. με το που το βάζω και το μυρίσει, τρέχει αμέσως καταπάνω του, και σταματάει 1 χιλιοστό πριν το στόμα του λες και λέει, μου μυρίζει σαν γαριδούλα, αλλά δεν έχει εμφάνιση γαριδούλας, οπότε μην το φάω και είναι τίποτα άλλο και πάθω κάτι... Έχει παρόμοια συμπεριφορά και το δικό σου Samian???

Βρήκα και ένα fireworm και έβαλα, όσο και αν μου έλεγα μην το κάνεις...
Είναι πανέμορφο σκουληκάκι, βάζω και ένα μικρό βιντεάκι, αλλά η χειλού την άκουσε λίγο όταν πήγε να το τσιμπήσει... πρέπει να της καρφώθηκαν μερικά από τα άσπρα βελονάκια της.. Από τότε την έχει μακριά της... Θα πρέπει λογικά να την βγάλω ε?? Μπορεί να κάνει όντως κάτι κακό στα ψαράκια, ή αυτές οι βελονίτσες της βγαίνουν λίγες λίγες και μετακινούμενες μέσα στο νερό, θα καρφωθούν τελικά σε κάποιο ψαράκι?? Γιατί σαν καθαριστής, είναι άριστος, δεν αφήνει κανένα υπόλειμμα από αρτέμια ή γαριδούλα... Επίσης μόλις ακούμπησε τις ανεμώνες, έριξε δρόμο αλλά και οι ανεμώνες μαζεύτηκαν αμέσως... Μετά από 2-3 λεπτά όλα οκ πάλι...

BORKED
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01589 seconds with 11 queries