Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 15-05-18, 22:43
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mateo Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ ανεμώνες έχω μαζέψει στα ρηχά σε μερικά εκατοστά. Η ντομάτα που λες είναι πανέμορφη και πολυ ανθεκτική. Είναι η πρώτη που έβαλα εγώ στο ενυδρείο μου, ανοίγει κυρίως το βράδυ, αλλά και όταν μυρίσει κάποια τροφή.

Αστερία είχα έναν αλλά είναι δύσκολο να φάει...

Τα περισσότερα ψάρια εγώ τα έπιασα με αγκίστρι, αλλά σίγουρα καλύτερα με απόχη αν μπορείς. Μάλιστα πολλά από βαθιά τους έβγαλα τον αέρα με μια σύριγκα (google fish fizzing) και πάνε μια χαρά.

Ο σπάρος είναι ωραίος στο ενυδρείο γιατί έχει ωραία κίνηση.
Ωραιος! Μαλλον βραδυ με φακο και αποχη θα τα πιασω εγω.
Επειδη δεν εχω αντιστροφή όσμωση μπορω να βαζω νερο βρυσης και να βαζω μεσα water primer, εκεινα εκει που πουλανε για ενυδρεια για να αφαιρεί χλωριο βαρεα μεταλα και τα λοιπα και να συμπληρώνω με αυτο σε συνδυασμό με θαλασσινο για να εχω σωστη αλατοτητα;

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
@pagokoftis
Αυριο ερχονται λογικα τα φιλτρα και οι κυκλοφορητες, και ερχει αρχίσει να με καιει ο φωτισμός.
Εχω στο καπακι λαμπα fluo αλλα ριχνει την ασφαλεια. Θα δω αν ειναι Τ5 ή Τ8 και αν δεν εχει βραχυκύκλωμα ο μετασχηματιστης θα αλλαξω λαμπα εκει. Αν ειναι Τ5 η Τ8 θα βαλω λαμπα της Juwel αλλα υπαρχει διαφορα για τα φυτα περαν της αποχρωσης απο το αν βαλω τη Blue τη Marine η την Day?
Αλλα αν εχει βραχυκυκλωμα ο μετασχηματιστης και δεν φτιαχνεται σκεφτομαι κατι τετοιο:

https://misirlis-aquarium.gr/30-ekso...974926792.html

Αυτο το φωτιστικο πιστευεις κανει για το ενυδρείο μου;
Αν θα εχει ερκετο φως για τα φυτα (φυκια);
Σκεφτομαι αυτο σε συνδυασμο με μια μπλε λεντοταινια την οποια θα βαλω για να αναδείξει λιγο τα χρωματα του βυθού.

Υπαρχει και 3η εκδοχη να κανω πατεντα.
Αυτη η βαση για 2 λαμπες Τ5 35 watt
http://www.ledcity.gr/index.php?rout...product_id=610

Με μια T5 Marine 14.000K και μια T5 Blue 7.500K
Ειναι IPX65 η βαση, οποτε ειναι αδιαβροχη.

Ποια ειναι η γνώμη σ;

Βρέχει κιολας εδω ατη κερκυρα και εχει θολωσει η θαλασσα... Θα πρέπει να περιμένω κανα 3μερο για να παρω νερο και να το φτιαξω πληρως το ενυδρειο τωρα.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas_Pachis : 15-05-18 στις 22:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01678 seconds with 11 queries