Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 14-06-16, 23:04
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Φιλε μου εκανε καποιες σπασμωδικες κινησεις που σου κοστιζουν..κατ αρχην η bba δεν εμφανιζεται μονο απ το πολυ φως αλλα κυριως απ το ανεπαρκες-ασταθες co2 ειτε λογω κακης κυκλοφοριας ειτε διαχυσης κτλ..Τα ανεβασμενα οργανικα επισης την ευνοουν.Ποσα ψαρια εχεις μεσα;Αν εχεις bba και δεν ειναι καποια αλλη,καμια κοντινη φωτο θα βοηθουσε..Το excel καιει τη συγκεκριμμενη αλγη,κι η δοσολογια αναγραφεται στη συσκευασια,οπου ριχνεις τη διπλασια δοση σε περιπτωση αλγης για 10-15 μερες κι οχι μια φορα..Δεν εμφανιζονται μαυριλες απ το excel..Παραλληλα κανεις αλλαγες νερου Χ2 εβδομαδιαια,καθαριζεις το υποστρωμα με σκουπα αλλα και το φιλτρο..Αυτο ειχα κανει εγω οταν ειχα bba, μετα μου στειλε κι ο Τακης τα ramshorn και γιαλισε το ενυδρειο
Αλλα δεν πιστευω πως μονα τους τα σαλιγκαρια μπορουν να σε απαλλαξουν απ την οποιαδηποτε αλγη,αν οι συνθηκες στο ενυδρειο συνεχιζουν να ευνοουν τις αλγες..
Επισης αυξησε την οξυγονωση με το spray bar.
Για το φως εσυ το βλεπεις πως ειναι κανε και καποιους υπολογισμους w/lt ποσο εχεις,ποσο ppm co2 κι αν χρειαζεσαι καποιο λιπασμα, δεν ειναι τοσο απλο ουτε και κατι φοβερο αλλα θελει και καποιο διαβασμα για να πετυχεις την ισορροπια που χρειαζεσαι
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01433 seconds with 11 queries