Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #70  
Παλιά 24-10-12, 16:13
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alexandros88 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα νιτρικά ειναι στο 5.0 του τεστ της api.Είναι εβδομη μέρα θεραπείας melafix-primafix και η κατασταση φαινεται να σταμάτησε!
χμμμ αρα υπηρχε φιν ροτ... τεσπα, αφου δεν προχωρησε αλλο δεν υπαρχει προβλημα, ειναι ασθενεια που λιγο πολυ ολοι εχουμε αντιμετωπισει.Αν διαγνωστει εγκαιρα και γινει η προληπτικη θεραπεια με τα τσαγακια (melafix-pimafix) δε χρειαζεται να ταλαιπωρησουμε το ψαρι με χημικο πολεμο και βαρυα φαρμακα. Εσυ το προλαβες (συγχαρητηρια, σπανιο για αρχαριο... Βεβαια αν δεν ηταν μονομαχος που το ματι παει στις ουρες μαλλον δε θα το ειχες δει)
Παράθεση:
Οσον αφορα το καινούριο ενυδρείο το βασικό μου πρόβλημα ειναι οτι δεν ξέρω πως να το φωτίσω σωστα. δεν εχω χωρο σε παραθυρο διπλα ούτε μπορω να κρεμασω λαμπα απο το ταβανι για το ενυδρειο.
Αρα παμε σε ετοιμο σε στυλ aquarel ή hagen..
Οτι νομιζεις, φαντασια και diy skills αν υπαρχουν μπορεις να φτιαξεις οτιδηποτε.
Εγω πχ ειχα ενα ενυδριακι της τετρα (νομιζω 70-80 λιτρα πρεπει να ειναι αλλα τα δινει σε υψος αφου το μηκος του ειναι μονο 60 cm) και το ειχα ψιλοπαρατημενο επειδη δε γουσταρα το καπακι του... τελικα εφτιαξα ενα καπακι απο ξυλο και ειναι μια χαρα (και γινεται ενα ακομη ενυδρειο για μονομαχο )
Αλλοι φτιαχνουν καπακια απο αλουμινιο (ειναι κι αυτο πολυ ελαφρυ) αλλοι απο πλεξι (οχι και τοσο καλο για τις λαμπες γιατι με τη ζεστη παραμορφωνεται ) και γενικα απο οποιοδηποτε υλικο θεωρει ο καθε ενας οτι μπορει να δουλεψει ανετα (και το ερταλον το θεωρω πολυ ευκολο υλικο και αντεχει και σε τρελες θερμοκρασιες οπως και το βακελιτη κτλ κτλ κτλ )
αν παλι δε θες να μπεις στη διαδικασια η αν δεν εχεις χρονο παρε κατι ετοιμο... απλα δες να σε βολευει το καπακι του

Παράθεση:
Επειδή θέλω να το φυτέψω

1)το στρώσιμο με αμμωνία να το κάνω αφού το φυτέψω?
εχω στρωσει με αμμωνια με τα φυτα μεσα και δεν ειχα προβλημα.
Σε καποια ειδη φυτων καποιοι συγχομπυστες τα ειδαν να καταστρεφονται...
(δε θυμαμαι δυστυχως ποια ειδη ηταν για να βοηθησω)
Οτι θες κανεις, λογικα οχι μονο δε χαλανε, αλλα στα τελειωματα του στρωσιματος αναπτυσονται αι πολυ καλυτερα, αλλα εχει τυχει και το αντιθετο.
Αν θες την απολυτη ασφαλεια η αν εχεις καποιο ακριβο φυτο που δεν το βρισκεις ευκολα βαλτα στα τελειωματα η οταν ολοκληρωθει η διαδικασια

Παράθεση:
2)για το φύτεμα χρειάζομαι όλα αυτά που λένε οι εταιρίες, υπόστρωμα χώμα, λιπάσματα κλπ?
οχι απαραιτητα.
Αν θες να κανεις κανενα σουπερ φυτεμενο με περιεργα φυτα μεγαλης δυσκολιας σιγουρα θελει πολλα πραγματα, αλλα στις συνηθισμενες καταστασεις τιποτα απ ολα αυτα δεν ειναι αναγκαιο.
Τα γνωστα ενεργα υποστρωματα πιστευω πιο πολυ προβλημα μπορει να αποτελεσουν παρα λυση.
Βυθος με ειδικο κεραμικο "χαλικι" οπως το flurite ειναι καλος και βοηθαει αρκετα την αναπτυξη, αλλα και παλι ειναι κατι προερετικο.
Γενικα ενα ενυδρειο που στηνεται με γνωμονα τα ψαρια και που αυτα εχουν τον πρωτο ρολο δε χρειαζεται κατι απ ολα αυτα εκτος ισως απο λιγο λιπασματακι γενικης χρησης που και που.
Απο την αλλη υπαρχουν περιπτωσεις που η χρηση χωματος κατω απο το βυθο κανει τελικα "καλο" στο οικοσυστημα, αλλα αυτες ειναι τραβηγμενες περιπτωσεις πολυ διαφορετικων συστηματων απο τα συνηθισμενα.

Παράθεση:
Επίσης θα ήθελα να μου πείτε απο που προμηθεύεστε φυτα
πλεον ΜΟΝΟ απο συγχομπυστες.
Τα ενυδρεια μου δεν εχουν και τις ιδανικοτερες συνθηκες για φυτα οποτε παλια που αγοραζα απο μαγαζια ελαχιστα καταφερναν να επιβιωσουν μια και στο μεγαλυτερο ποσοστο τους εχουν καλλιεργηθει emerced.
Σε αντιθεση οταν περνεις απο καποιον που εχει submerced καλλιεργεια μεσα σε ενυδρειο, οσο ιδανικες συνθηκες και να εχει το σοκ μεταφυτεψης ειναι πολυ μικροτερο.
Επισεις φυσικα συμφερει και οικονομικα γιατι αλλο να παρεις μια ριζα η ενα κλαδεματακι 3 ευρω κι αλλο 10.
Αν πας στις αγγελιες θα δεις πολυς κοσμος που βαζει συνεχως κλαδεματα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02054 seconds with 11 queries