Θέμα: Wave maker
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 24-04-14, 01:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ορμητικοτητα της ροης (σε λιτρα/ωρα) που βγαζει ενα wave maker δεν εχει καμια σχεση με τη ροη ενος φιλτρου.
Σε 150 εκ ενυδρεια εχω δυο τετοια, απο 3000 λ/ω το ενα, και ειναι ΟΚ.

Αυτα με τις βεντουζες στη φωτο πιο κατω, εχω.
(αλλα τα βλεπω πολυ ακριβα και τα εχει, μιση τιμη τα ειχα παρει απο αλλου. Ισως ειναι λαθος η φωτο και στην πραγματικοτητα πουλανε αυτα με το μαγνητη, αφου μονο ετσι δικαιολογειται η τιμη αυτη)
http://www.petsupermarket.gr/2896/%C...D-jvp-101.html

Edit: οντως στη περιγραφη γραφει "με μαγνήτη"
Αν και με τις βεντουζες μια χαρα ειναι. Χαμπαρι δεν παιρνουν. Καλεμι ηθελα για να τις ξεκολλησω.
Το wave maker ανοιγει σε βενταλια τη ροη του, γιαυτο δεν ειναι ιδια η ορμη του με την αντλια ενος φιλτρου που ειναι σε στενη δεσμη, παρολο που ειναι τα ιδια λιτρα/ωρα.
Σαν να βαζεις το δαχτυλο στην ακρη του λαστιχου του ποστισματος.
Χωρις να ανοιξεις περισσοτερο τη βρυση το νερο ετσι, παει πιο μακρυα και πιο δυνατα. Ετσι ειναι η αντλια του φιλτρου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gergioz Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ βρήκα το κινεζικό sun sun wave jvp-101 maker 3000lt , αλλά από ότι βλέπω είναι πολύ δυνατό, πιο μικρό δεν βρήκα
Αυτο σου γραφω απο πανω να παρεις. Μια χαρα ειναι για 1.20 ενυδρειο.

Αν ομως γενικοτερα τυχει και παρουμε καποια wave maker και ειναι πιο δυνατο απο οτι θελαμε, μπορουμε να ψαλιδισουμε τη φτερωτη του στις ακρες των φτερων της, οπως κοβουμε λιγο τα νυχια μας.
Αυτο θα μειωσει ροη, αφου τα φτερα θα ειναι πιο μικρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 24-04-14 στις 01:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01581 seconds with 11 queries