Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #39  
Παλιά 22-08-12, 22:04
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Επειδη εχει μαζευτει ενα αρκετα μεγαλο ποστ με αρκετα μεγαλο ογκο ερωτησεων και διαπιστωσεων, παρακαλω την υπομονη σας στις απαντησεις οσων εθεσα.

Πωπω...ζαλιστικα. πολλες νεες προτασεις. Για τα εμπερορ δεν ξερω, προτειμω τους καρδιναλιους. Το bgk ειναι λιγο τραβηγμενο αν και μου αρεσε, δεν νομιζω να ταιριαζει στο ολο περιβαλλον οπτικα. θα δω για αργοτερα. Πηγα σε ενα πετσοπ φιλου, δεν ειχε ψαρια περιμενει παραλαβη απο βδομαδα, θα φερει και σκαλαρια και τι ρωτησα αν θα φερει μικρα μου ειπε ναι (4 μεγεθη θα φερει), σκεφτομαι να τα παρω απο μικρα για να συνηθισουν απο την αρχη τα τετρα διπλα τους. Πολυ ωραιο το ενυδρειο του imichal πολυ αρμονικο!! Για κιχλιδες κοιταξα ναι, αλλα εχω ερωτευτει τα σκαλαρια τρελα. Μαρεσαν ΠΑΡΑ πολυ!!

Επισης ενα τσεκ στο θεμα φυτων, σκεφτομαι, θελοντας να προσεξω το aquascape και να ειναι ομορφο, να βαλω
Αρκετες ριζες
αρκετη java moss την οποια θα κραταω κομμενη, να τυλιξει τις ριζες και πετρες, ~~~~πιστευω οι pleco ancistrus δεν θα την δουν σαν φαγητο ε??~~~~~
1-2 anubia,
αρκετα cryptocorine,
αρκετα valisneria (θα διασκορπισω τα ριζακια τους οπως εδω http://www.youtube.com/watch?v=4jMqTpjaYd4)
θελω και κατι ακομα με φυλλωμα αλου χρωματος, οπως κοκινο, να κανει αντιθεση. Τι προτεινετε? Γενικα κανω καπου λαθος? Δεν θελω να ασχολουμε με λιπασματα κλπ, μονο κανα κλαδεμα που και που την μος και οτι αλλο κρινω απαραιτητο, και ευκολα φυτα σε γενικες γραμμες.
Διαφορες μη ασβεστολιθικες πετρες τις οποιες δεν ξερω απο που θα τις παρω και αν μπορω να τις παρω απτη φυση.
-------------------------
Angelfish ......KH 4.0-5.0. PH6.0-8.0 temeprature 26.5-29.5C
Pepper Cory ...KH 2-12, ...PH 6.0-7.0 temperature 22-26C
Cardinal Tetra KH 2.0-6.0, PH 5.5-7.5 temperature 22.5-27.5C
Oto
Pleco ancistrus dGH < 15, PH < 7.5 temperature 22-27C

Δεν βρηκα για τα OTO
Γενικα σκεφτομαι να βρω τροπους να κρατησω το νερο στις παρακατω παραμετρους για τα παραπανω ψαρια (και αν προστεθει κατι αλλο θα το κανω βασει των παραπανω παραμετρων)
Θα κυνηγαω τα παρακατω δηλαδη:

NH3 0, NO2 0, NO3 15-20(??)
ΚΗ 4, PH 6,0 θερμοκρασια 25-26.

Τα σκαλαρια ομως ισχιει οτι θελουν πιο ψηλες θερμοκρασιες? Μουκανε εντυπωση.
Αλλαγες θα δω οταν ανεβαινουν τα ΝΟ3 παραπανω απο οσο πρεπει (ποσοοοο???) θα αλλαζω ακομα δεν μπορω να κρινω ποτε. Αν μπορει καποιος πιο εμπειρος να δωσει μια γραμμη καλως.

Θα γινει χρηση τυρφης για να μαλακωσει το νερο, και απιονισμενου νερου η νερο απο ΑΟ αν κριθει απαραιτητο, και θα εχω 2 φιλτρα, ενα eheim 2028 και ενα jbl e1500. Το ενα (jbl) με σιποραξ, υαλοβαμβακα, χοντροτρυπα σφουγγαρια. Και το αλλο (eheim) τυρφη και substrate pro η ελαφροπετρα (μαλλον ελαφροπετρα). Συνολικη κυκλοφορια απτα φιλτρα 2500 λιτρα ονομαστικα. Tα υλικα στα φιλτρα θα μπουν ολα πριν το στρωσιμο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 22-08-12 στις 22:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02550 seconds with 11 queries