Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 07-09-15, 00:18
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή Φτηνα λιπασματα DIY

κανοντας ενα debate με ενα συνχομπιστα καταλειξαμε σε καποια συμπερασματα και θα ηθελα να σας τα παραθεσω για τυχον διορθωσεις.
Προκειτε για τα λιπασματα που χρεισημοποιουμε, για το ποσο ακριβα ειναι και το πως μπορουμε να γλιτωσουμε χρηματα. Ξεκιναω λοιπον. Παρακαλω διορθοστε με στα λαθη μου!
Τα φυτα λαμβανουν νιτρικα και φωσφορο απο τις τροφες που ριχνουμε στο ενυδρειο. Αυτο που πρεπει να τους προσθετουμε εμεις ειναι το καλιο, και το γενικο λιπασμα φυσικα που περιεχει σιδηρο κλπ κλπ. Μπορουμε να το αγοραζουμε απο το φαρμακειο το enema cooper το οποιο ειναι σε δοσολογια 10 σταγονες στα 100 λιτρα, 2 φορες την βδομαδα. Αποτελειτε απο συμπλεγμα φωσφορικων και κανει καπου στα 2 ευρω. Σαν γενιko λιπασμα μπορουμε να χρησιμοποιουμε το power-4. Το προμηθευομαστε απο τα γεωπονικα φαρμακα και λιπαματα. Κοστιζει 8 ευρω και μπορουμε να βγαλουμε 4 μπουκαλια των 500, δηλαδη 2 ευρω το 500αρι, οπου εξω η τιμη ειναι κατα πολυ πιο αυξημενη. Υπαρχει νομιζω και σε συσκευασια μεγαλυτερα, ακομα πιο οικονομικη.
Τελος υπαρχει στο φαρμακιο παλι το θειηκο μαγνησιο, νομιζω λεγετε alata epsom, καπου στα 5 ευρω το κιλο. Οσον αφορα το καλιο ακομα δεν εχω καταληξει.

Για πειτε μου την γνωμη σας !!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01734 seconds with 11 queries