Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 17-03-12, 12:41
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο , καλη αρχη κανατε αλλα εχω ορισμενες διορθώσεις :

1. καλο θα ηταν ο κυκλοφοριτης να αντικατασταθει με δυο μικροτερους ( πχ koralia nano) να δωθει καλυτερη κυκλοφορια στο συστημα.

Θα αγοραστεί ακόμα ένας μες την εβδομάδα, ίδιος με τον πρώτο !

2. ΟΧΙ νερο βρυσης , καλο ειναι να βρειτε μια Α/Ο και τοτε δεν χρειαζεται aquatan .

Ο πεθερός έχει Α/Ο στο σπίτι στο χωριό και θα το επισκεφθούμε το επόμενο ΣΚ με ένα βαρέλι για αποθήκευση νερού !

3. δεν υπαρχει λογος για βακτηρια , δεν φτιαχνουμε γλυκο ενυδρειο , την βιολογια θα την φτιαξει ο βραχος εφοσον ειναι ζωντανος αυτος που θα βρειτε.

χμμμ, δεν ξέρω γιατί μας το πρότειναν, στα υπόψιν ...

4. ΟΧΙ υλικα και τετοια πραγματα στο φιλτρο μεσα , γινονται παγιδα νιτρικων και θα υπαρχουν ΠΟΛΥ σοβαρα προβληματα στο μελλον.
ΜΟΝΟ ανθρακα και αντιφως , τιποτε αλλο !!!!

το εσωτερικό φίλτρο έχει ένα σφουγγάρι μηχανικό ( μπλέ χρώματος ) και διαβάσαμε ότι θέλει καθάρισμα όισο πιο συχνά γίνεται διότι είναι εστία κινδύνου. Το δεύτερο είναι το γκρί που αφαιρέσαμε και αντικαταστήασμε με βιολογικό υλικό ( bioperle ) και το τελευταίο είναι ένα μαύρο carbon σφουγγάρι που στο μήνα που θα χρειαστεί αλλαγή, θα αντικατασταθεί με carbon υλικό σε τούλι ( μου διαφεύγει το όνομα ). Όσο για τον αντιφώσφορο είναι στα υπόψιν να αντικατασταθεί το μηχανικό μπλέ σφουγγάρι με μικρότερο και να προστεθεί στον ιδιο όγκο αντιφώσφορος.

5. η αλατοτητα να πεσει λιγακι ακομη , οχι 1026 , στα 1024 με 25 ειναι μια χαρα

ΟΚ !!


Το σκιμερ να δουλευει συνεχεια !!!

ΟΚ !!

Θα χρειαστείτε test για μετρησεις αν ειναι να βαλεται κοραλια μεσα , ( PH , NO3 , NH3, ΚH , PO4 , Mg , Ca) και φυσικα τα απαραίτητα στοιχεια να βαλεται για τα κοραλια αλλιως δεν θα ζησουν ( π.χ. μαγνησιο, ασβεστιο, στρονδιο , κ.α. ......)

Είναι στα επόμενα μαθήματα. Μας έχεις βρει αδιάβαστους, δεν γνωρίζουμε τίποτα !!!
Ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ για τις χρήσιμες συμβουλές.


Eρώτηση : Προτείνετε να προσθέσουμε περισσότερο αραγωνίτη από τα 4,5Kgr που έχουμε τοποθετήσει πριν την τοποθέτηση του ΖΒ ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ντίνος_Μέλπω : 17-03-12 στις 12:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01722 seconds with 11 queries