Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #279  
Παλιά 12-08-16, 10:50
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
.....Μόνο εγώ δεν μπορώ να δω τα ψάρια μου....
Ε τι να κάνω ???
Να κάνεις αυτά που λέγαμε (είτε μέσω φόρουμ, είτε τηλεφωνικός) πριν από 1 χρόνο !!! Ακόμα δεν έχεις βάλει τα σωστά θεμέλια, και συνεχίζεις και προσθέτεις ΚΟΙ στην λίμνη σου Όμορφα είναι τα άτιμα, δεν λέω αλλά ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Παναγιώτης aliens με μόνο βιολογικό υλικό δεν έχει πρόβλημα....
Εεεεεεε αν σε 3κυβικα λίμνη με φίλτρο,. Uv, και 100 λίτρα βιολογικό δεν καθαρίσει το νερό θα την παρατήρησω
Σταύρo, νομίζω ότι με θίγεις με αυτά που γράφεις.
1) Το μόνο που δεν έχω είναι UV, αλλά αν έπαιρνα σίγουρα θα έπαιρνα τριπλάσια από αυτή που αγόρασες για την λίμνη σου. Όπως έχω ξανά πει είναι μικρή η αναλογία των WATT σε σχέση με τα κυβικά σου.
2) Δεν βλέπω/θυμάμαι να λες για αντλία. Σίγουρα έχω δυνατότερη.
3) Τι γίνεται με την αεραντλία? Δεν αναφέρεις ότι έχω μια 70λτ/λεπτό ή αλλιώς 4200λτ/ώρα.

Όλα τα παραπάνω επηρεάζουν την λίμνη μας σε μεγάλο βαθμό στο να έχουμε "καθαρό" νερό και σωστή φίλτρανση. Δεν είναι μόνο το βιολογικό υλικό. Μπορεί να φαίνεται ότι κάποιος δεν έχει φίλτρανση ή είναι πολύ μικρή, αλλά αν κοιτάξεις καλύτερα να είναι "τούμπανο" η φίλτρανση του. Θέλουν κόπο, χρόνο και χρήμα...

4) Τι εννοείς ότι έχω μόνο βιολογικό υλικό? Η μηχανική μου φίλτρανση είναι πολύ μεγαλύτερη από την βιολογική που σκέπτεσαι να φτιάξεις. Και εννοείτε ότι δεν αποτελείτε από σφουγγάρια που στομώνουν και άλλα απλά πράγματα, αλλά με τοπ υλικά.
5)Η βιολογική μου φίλτρανση δεν είναι μόνο διπλάσια από αυτό που σκέπτεσαι, αλλά κυρίως αποτελείται από crystal bio και Κ1 moving bed και όχι με ελαφρόπετρα. Ακόμα και αν φτιάξεις 10-απλάσια βιολογική φίλτρανση από αυτό που σκέπτεσαι πάλι θα υστερεί αρκετά σε σχέση με αυτό που έχω(τις αναλογίες τις έχω ξαναγράψει στο φόρουμ). Αυτό θα το ξανά πω.... Αντί για 1 βαρέλι βιολογικό υλικό με ελαφρόπετρα που σκέφτεσαι, βάλεις 10 τέτοια βαρέλια, πάλι θα υστερείς σε σχέση με την δικιά μου βιολογική φίλτρανση.

Και καταλήγω στο γεγονός ότι δεν είναι μόνο τα βιολογικά υλικά που θα κάνουν την διαφορά.

Θα σου πρότεινα να μην το παρατήσεις !!! Θα σου πρότεινα να μεγαλώσεις την αντλία σου, να βελτιώσεις την φίλτρανση σου (και βιολογική και μηχανική), να βγάλεις τα ΚΟΙ και να βάλεις χρυσόψαρα.

Θεωρό τον Αύγουστο τον ποιον "δύσκολο" μήνα. Σε κανα δύο μήνες θα σε βοηθήσει και η φύση (χαμηλότερες θερμοκρασίες, λιγότερη ηλιοφάνεια). Το θέμα είναι να μην βασιστείς μόνο στην φύση.
(δεν θα σε σφάξω με το γάντι, αλλά θα κάνω τον κακό γιατί κάποιος πρέπει να το κάνει και αυτό )
Δυστυχώς σε στεναχωρώ αλλά πρέπει να βελτιώσεις όχι 1, αλλά αρκετά πράγματα κυρίως για την υγεία των ψαριών σου και αργότερα για την διαφάνεια του νερού.

Όταν βλέπεις τέτοια περιττώματα από τα ΚΟΙ τότε ξέρεις ότι με ημίμετρα δεν γίνεται δουλειά. Του χρόνου αν δεν ξεκινήσω επιτέλους την επέκταση , θα αναβαθμίσω τουλάχιστον τα φίλτρα μου για ακόμα μια φορά.



Για το καινούργιο σου (μηχανικό) φίλτρο με τα σφουγγάρια δεν έχω να πω και πολλά. Τα έλεγα και στην Αρτεμισία όταν είχε έρθει στο φόρουμ και τελικά κατέληξε όχι μόνο να χρησιμοποιεί αλλά και να προτείνει ιαπωνική ψάθα. Μου το είχε δείξει και ο Yiannis59 όταν ήμουν noobie με τις λίμνες. Εντυπωσιακός ο τρόπος καθαρισμού, αλλά ποτέ μα ποτέ δεν θα καθαρίσει το σφουγγάρι. Δίκαιο έχουν σε αυτά που λένε. Κάτι περισσότερο ξέρουν.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02444 seconds with 11 queries