Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #45  
Παλιά 16-05-17, 10:04
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚαλησπεραΠολυ ωραια τα peacock Λουκα τα ζηλευω κι εγω αλλα σε μενα θα μου φανε ολες τις γαριδες ετσι δεν ειναι;κανουν με καρδιναλιους κ τοσο μαλακο νερο που χω εγω kh4 gh 6..

Με προλαβε ο γιαννης,αν και εγω δεν εχω εμπειρια ακομα με γαριδες ειδικα red cherry...
Οσον αφορα τα ψαρακια,οι καρδιναλιοι θελουν μαλακο νερο ενω το ζευγαρακι απο οτι παρατηρησα και απο οσο διαβασα δεν θελει τοσο μαλακο...
(οτι ειπε και ο γιανναρος)


Προχθες λεγαμε για τις μελανοταινιες κ με αυτα που μου πες βγηκαν χρησιμα συμπερασματα ευχαριστω!!Aληθεια σε τι kh-gh τις κρατας;
Ειναι μεγαλυτερες απ τους καρδιναλιους;

Νερο βρυσης αθηνας (ολικη και ανθρακικη σκληροτητα,ακομα δεν εχω μετρησει για να σου πω ακριβες νουμερα )
Ειναι κατα πολυ μεγαλυτερες απο καρδιναλιους


Να επανελθω λιγο στην ψαροσυνθεση..εγω κραταω 24 καρδιναλιους στα 150 λιτρα καθαρα μαζι με 40-50 r.cherry και με 40% αλλαγη νερου τα νιτρικα μου εφταναν στο 20...αυξησα την αλλαγη στο 60% και τωρα δεν πανε πανω απο 10-15max με 3-4 φορες ταισμα τη μερα..Λογικα μπορω να βαλω κι ενα κοπαδακι πχ corydoras ετσι πιστευω..ή αν εβαζα κι ενα δευτερο εξ.φιλτρο να ημουν πιο ανετος ποια η γνωμη σου;


Η αλλαγη μου ειναι στα 45 λιτρα περιπου...
Πριν την αλλαγη μου ειναι 5 προς το 10 τα νιτρικα...αλλα παιζουνε και μερες νηστειας,και τα γευματα δεν ειναι παντα στανταρ...μπορει να ταισω και μια φορα,αλλα σεβαστη ποσοτοτητα...( ειναι μικρα ακομα οποτε την θελουν την τροφουλα τους...)
Δεν μπορω να καταλαβω για πιο λογο εχεις τοσα πολλα νιτρικα...Θα κοιταξω επειτα την παρουσιαση σου,δεν νομιζω οτι θα σου κανει τρελη διαφορα ενα δευτερο εξωτερικο φιλτρο...
Μπορεις καλλιστα να μειωσεις λιγο την ποσοτητα αλλα να αφησεις την ιδια συχνοτητα φαγητου...
Οσον αφορα τωρα τι αλλο μπορεις να βαλεις δεν εχω ιδεα...
αλλα για να εχεις τοσα νιτρικα με αυτα τα ψαρια προσεξε το...


κατι αλλο τον κυκλοφορητη που τον εχεις χαμηλα ή ψηλα παιζει καποιο ρολο αυτο;Εγω τον εχω ψηλα συνδεδεμενο με spray bar..
απο υποστρωμα δεν θυμαμαι να το αναφερεις απλο χαλικι ειναι;
Απο θερμοκρασια πως πας με το φωτιστικο ανοιχτο ποσο φτανει;
Εμενα με τις Τ5 απο 25,4 που ναι σταθερα αυτες τις μερες,εφτασε μεχρι 26,3 οποτε συνδεσα ψυξη..
Eλπιζω με τις αποριες μου να μη σου χαλαω το θεμα..

Τον κυκλοφορητη τον εχω ψηλα και αριστερα,ακριβως απο κατω εχω τον γυάλινο διαχυτηρα,τραβαει το διοξειδιο το στελνει στην αλλην μερια,πανω απο την αντλια επιστροφης νερου στο σαμπακι και ετσι κανει μια κυκλικη κηνηση μεχρι να παει αριστερα στις σωληνες και να το διωξουν προς τα κατω διαμερισματα...ετσι εχω παρατηρησει οτι παει παντου...(πανω κατω)

Απλη χαλαζιακη αμμος μπεζ (λεπτης κοκκομετριας) εμπλουτισμενη με στικακια λιπασματος (απο Leroy)
Θερμοκρασια ενυδρειου τωρα που μιλαμε 24,9 και φωτιστικου στα 29.5 οταν δουλεψουν ολα τα λεντ στο μεγιστο...
Οταν μπαινει η αντιστροφη διαδικασια αρχιζει σταδιακα και πεφτει η θερμοκρασια...
Τα παραπανω Θεμη...
Οσον αφορα το διοξειδιο του ανθρακα και τον κυκλοροφητη εχω και κατι αλλο να σου πω πιο μετα γτ τωρα ειμαι στην δουλεια...
Για το οποιο δεν ξερω αν στεκει η οπτικη μου αποψη
Υ.Γ λειτουργεί η ψυξη μου παντα οταν αναβουν ολα τα λεντακια στο μαξ, υποψη...για ψυξη του προφιλ...
Τα φανς του ενυδρειου ακομα τπτ....
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02165 seconds with 11 queries